تحصیل رایگان در آلمان 2024 | هزینه زندگی و تحصیل

تحصیل رایگان در آلمان 2024 | هزینه زندگی و تحصیل

تحصیل رایگان در آلمان 2024

آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی است. اکثر برنامه های تحصیلی نیز برای همه دانشجویان خارجی رایگان است. در زیر تمامی اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه بودجه تحصیلی در آلمان را مشاهده خواهید کرد و می‌توانید جزئیات مربوط به هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی و فرصت های بورسیه را بررسی کنید.

شهریه دانشگاه‌های آلمان

در سال 2014، 16 ایالت آلمان هزینه تحصیل برای دانشجویان مقطع کارشناسی در تمام دانشگاه‌های دولتی آلمان را لغو کردند. این بدان معناست که در حال حاضر هم دانشجویان داخلی و هم بین‌المللی در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی آلمان می‌توانند به صورت رایگان و تنها با پرداخت هزینه‌ای ناچیز برای پوشش هزینه‌های اداری و سایر هزینه‌های هر ترم تحصیل کنند.

این خوش شانسی ممکن است دوام نیاورد. در پاییز 2017، ایالت جنوب غربی بادن-وورتمبرگ مجدداً شهریه را برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در نظر گرفت، و این امکان وجود دارد که ایالت های دیگر نیز در سال های آینده از این روند پیروی کنند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در بادن-وورتمبرگ اکنون باید هزینه تحصیل 3000 یورو (~ 3500 دلار آمریکا) در سال را بپردازند، در حالی که دانشجویانی که مدرک دوم را دریافت می کنند، هزینه کمتری 1300 یورو (~ 1600 دلار آمریکا) در سال می پردازند.

در حال حاضر، هزینه‌های پایین مطمئنا کمک می‌کند تا تحصیل در آلمان به یک گزینه جذاب برای دانشجویان آینده نگر تبدیل شود و این کشور قبلاً به عنوان چهارمین مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی در جهان (پس از ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا) رتبه بندی شده است.

شهریه دانشگاه‌های دولتی آلمان

اکثر دانشگاه های آلمان دولتی هستند، بنابراین شما فقط باید هزینه مدیریتی بپردازید که معمولا بین 100 تا 350 یورو در هر ترم هزینه دارد. این هزینه خدمات سازمان دانشجویی و ثبت نام شما را پوشش می دهد. با این حال، استثناهایی برای این قانون بدون شهریه وجود دارد. اگر دوره تحصیلی خود را به موقع تمام نکنید و در برمن، نیدرزاکسن، زارلند، زاکسن، زاکسن-آنهالت یا تورینگن تحصیل کنید، ممکن است مجبور به پرداخت شهریه باشید.

در مورد عدم وجود شهریه در دانشگاه های دولتی استثنائاتی وجود دارد:

برنامه های تخصصی: برخی از برنامه های تخصصی، معمولاً مدارک تحصیلات تکمیلی، ممکن است دارای شهریه باشند. این برنامه ها مزایای منحصر به فردی مانند آموزش تخصصی، دوره های زبان یا تجارب بین المللی را ارائه می دهند، از این رو هزینه های اضافی را به همراه دارند.
برنامه های تحصیلی حرفه ای: MBA های اجرایی، دوره های دیگر در سطح اجرایی، گواهی های تحصیلات تکمیلی و غیره اغلب شامل هزینه های تحصیل هستند. بسته به سطح برنامه و محتوا، این مبلغ از چند هزار تا ده ها هزار یورو متغیر است.
ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ: ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ در سال 2017 هزینه های تحصیل را برای دانشجویان بین المللی غیر اتحادیه اروپا معرفی کرد. شهروندان غیر اتحادیه اروپا که در بادن-وورتمبرگ تحصیل می کنند ملزم به پرداخت 1500 یورو در هر ترم هستند.
ایالت فدرال بایرن: ایالت فدرال بایرن اخیراً قانون نوآوری آموزش عالی باواریا (BayHIG) را مورد بازنگری قرار داده است تا به دانشگاه ها اجازه دهد از سال 2023 برای دانشجویان بین المللی از کشورهای ثالث شهریه دریافت کنند. اما همه دانشگاه ها این را قبول نکرده اند.

این مطلب هم بخوانید  دانشگاه فنی مونیخ Technische Universitat Munchen

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

اگرچه شما می توانید به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی آلمان در مقطع کارشناسی تحصیل کنید، اما برای هر ترم هزینه ای برای ثبت نام، تاییدیه و مدیریت وجود دارد. این معمولاً بیش از 250 یورو (290 دلار آمریکا) در هر ترم نیست، اما بسته به دانشگاه متفاوت است.

ممکن است هزینه اضافی برای خرید یک “Semesterticket” وجود داشته باشد، که هزینه های حمل و نقل عمومی را به مدت شش ماه پوشش می دهد – بسته به اینکه کدام گزینه Semesterticket را انتخاب کنید، قیمت متفاوت است. اگر بیش از چهار ترم از دوره استاندارد تحصیلی فراتر رفتید، ممکن است با هزینه طولانی مدت نیز مواجه شوید که می تواند تا 500 یورو (540 دلار آمریکا) در هر ترم باشد.

برنامه کمک مالی دانشجویی فدرال (BAföG: Bundesausbildungsförderungsgesetz) می تواند توسط اتباع آلمانی و دانشجویان اتحادیه اروپا و همچنین برخی از خارجی ها تحت شرایط خاص مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی، این کمک برای افراد زیر 30 سال (زیر 35 سال اگر در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنید) است، اما بسته به شرایط می توان استثنا قائل شد. BAföG معمولاً به دو قسمت تقسیم می شود که 50٪ آن به صورت کمک بلاعوض دولتی و نیمی دیگر به صورت وام بدون بهره است که باید در اقساط پس از اتمام حداکثر دوره کمک پرداخت شود.

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

مدارک کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان معمولاً رایگان است اگر به عنوان “متوالی” طبقه بندی شوند – یعنی به طور مستقیم از یک مدرک لیسانس مرتبط که در آلمان به دست آمده است. باز هم، هزینه کمی در هر ترم برای ثبت نام، تایید و مدیریت، به علاوه یک ترم بلیط وجود دارد. شهریه برای مقاطع کارشناسی ارشد “غیر متوالی”، برای کسانی که مدرک لیسانس خود را در سایر نقاط جهان گرفته اند، در بین دانشگاه ها متفاوت است و ممکن است حدود 20000 یورو (24400 دلار آمریکا) در سال در مؤسسات دولتی و تا 30،000 یورو (~) باشد. 36600 دلار آمریکا) در دانشگاه های خصوصی آلمان.

به عنوان مثال، مؤسسه برتر آلمان، Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg، هزینه های تحصیلی غیرمتوالی کارشناسی ارشد را از 2500 یورو (3050 دلار آمریکا) در هر ترم برای کارشناسی ارشد هنر در مطالعات آمریکایی تا 5000 یورو (610 دلار آمریکا) فهرست می کند. ) در هر ترم برای کارشناسی ارشد آموزش پزشکی (MME).

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

در سطح دکترا، شهریه مجدداً در تمام دانشگاه های آلمان – حداقل برای شش ترم اول – رایگان است. مانند تمام سطوح تحصیلی، دانشجویان دکترا نیز ملزم به پرداخت سهم ترم تحصیلی بیش از 250 یورو برای هزینه های اداری و سایر هزینه ها هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در مقطع دکترا در آلمان می توانید از اینجا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی آلمان

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در آلمان معمولا بین 5000 تا 20000 یورو در سال یا بیشتر است. هر دانشگاه در تعیین هزینه های خود آزاد است و به طور منظم آنها را برای تغییرات احتمالی بررسی می کند.

این مطلب هم بخوانید  هزینه تحصیل و زندگی در انگلستان 2024

اگرچه تعداد آنها در مقایسه با دانشگاه های دولتی آلمان کمتر است، اما دانشگاه های خصوصی برنامه های تخصصی بسیار متنوعی را ارائه می دهند. اکثر آنها برای هر برنامه هزینه های متفاوتی دارند، بنابراین انتخاب برنامه شما می تواند بر هزینه های شما تأثیر بگذارد.

به طور خاص، برنامه ها در زمینه هایی مانند تجارت یا فناوری گران تر هستند. به عنوان مثال، هزینه برنامه های کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) در آلمان می تواند از چند هزار یورو تا 65000 یورو برای هر برنامه متغیر باشد.

هزینه زندگی در آلمان

در حالی که بسیاری از دانشجویان می توانند به صورت رایگان در آلمان تحصیل کنند، هزینه های زندگی اجتناب ناپذیر است. هزینه زندگی در آلمان در برخی مناطق گرانتر از مناطق دیگر است – برای مثال مونیخ گرانترین شهر آلمان برای زندگی در نظر گرفته می شود و هزینه های زندگی به طور متوسط ​​حدود 12000 یورو (~13900 دلار آمریکا) در سال است. در مقایسه، متوسط ​​هزینه زندگی سالانه در آلمان حدود 10200 یورو (11800 دلار آمریکا) است.

اجاره بزرگترین هزینه ماهانه شما خواهد بود، اگرچه اگر در یک آپارتمان مشترک (متوسط ​​اجاره 280 یورو / ~ 340 دلار آمریکا در ماه) یا یک سالن دانشجویی (234 یورو / ~ 290 دلار آمریکا در ماه) زندگی می کنید، ارزان تر است.

بر اساس داده های DAAD، سایر هزینه های متوسط ​​ماهانه به شرح زیر است:

168 یورو (205 دلار آمریکا) برای غذا
42 یورو (52 دلار آمریکا) برای لباس
94 یورو (115 دلار آمریکا) برای حمل و نقل
31 یورو (~ 38 دلار آمریکا) برای مجوز تلفن، اینترنت و تلویزیون
20 یورو (~ 25 دلار آمریکا) برای مواد کار / مطالعه
61 یورو (75 دلار آمریکا) برای فعالیت های اوقات فراغت

برای یافتن هزینه های زندگی برای شهرهای خاص در آلمان (و مقایسه آنها با هزینه های متوسط ​​در شهر خود) Numbeo ابزار مفیدی است. در ادامه توضیحات بیشتری در خصوص هزینه‌های زندگی دانشجویی می‌دهیم:

هزینه های اقامت دانشجویی در آلمان

وقتی صحبت از زندگی در آلمان به میان می آید، مسکن بالاترین هزینه ماهانه ای است که شما خواهید داشت. گزینه های ارزان تر برای دانشجویان بین المللی، اقامتگاه یا اشتراک در یک آپارتمان اجاره ای خصوصی است. همچنین می توانید یک آپارتمان یک اتاقه (که به آن استودیو نیز می گویند) اجاره کنید. در زیر میانگین هزینه های اقامت دانشجویی در آلمان را مشاهده می کنید:

زندگی به تنهایی در استودیو: 390 یورو در ماه
اشتراک یک آپارتمان اجاره ای خصوصی: 365 یورو در ماه
زندگی در اقامتگاه دانشجویی: 250 یورو در ماه

اتاق های خوابگاه های دانشجویی یکی از محبوب ترین گزینه های مسکن است. بر اساس DAAD، بیش از 40٪ از دانشجویان بین المللی در یک اقامتگاه دانشجویی زندگی می کنند. دومین گزینه پرطرفدار، اشتراک آپارتمان است که 30 درصد از دانشجویان این نوع مسکن را انتخاب می کنند.

این مطلب هم بخوانید  دانشگاه گوته فرانکفورت Goethe-Universität Frankfurt am Main

خدمات ماهانه مانند برق، گاز، گرمایش و اینترنت می تواند بین 100 تا 200 یورو به هزینه های زندگی شما اضافه کند.

هزینه های غذا برای دانشجویان بین المللی در آلمان

به عنوان یک دانشجو در آلمان، حدود 170 یورو در ماه برای غذا پرداخت خواهید کرد. اگر به دنبال قیمت های پایین تر هستید، سوپرمارکت های ارزان تری مانند Aldi، Lidl و Netto را امتحان کنید.

اگر می خواهید هر چند وقت یک بار در رستوران شام بخورید، 10 یورو برای غذا در یک رستوران ارزان می پردازید. یک وعده غذای سه وعده برای دو نفر در یک رستوران متوسط ​​45 یورو و یک نوشیدنی سبک اضافی 3 یورو خواهد بود.

هزینه ی حمل و نقل

طبق یک مطالعه DAAD، حدود 10٪ از کل بودجه ماهانه دانشجویان صرف حمل و نقل می شود.

کارت حمل و نقل عمومی برای دانشجویان بین 25 تا 200 یورو در ماه است. با این حال، در بسیاری از دانشگاه ها، هزینه حمل و نقل ماهانه در هزینه مدیریتی که باید هر ترم پرداخت کنید، لحاظ می شود.
شما به راحتی می توانید با دوچرخه در هر شهر آلمان رفت و آمد کنید. نرخ کرایه دوچرخه حدود 15-20 یورو در روز است.
از سیستم قطار Deutsche Bahn آلمان استفاده کنید و از هر شهر آلمانی که می خواهید بازدید کنید. کرایه ها بین 20 تا 70 یورو است.

 

سایر هزینه‌ها

اگر شهروند اتحادیه اروپا یا شهروند ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ یا سوئیس هستید، برای تحصیل در آلمان نیازی به ویزا ندارید. در غیر این صورت، انتظار دارید 60 یورو (~ 74 دلار آمریکا) برای ویزای دانشجویی خود بپردازید، اما برای ویزای شینگن نیز کاهش هزینه یا چشم پوشی وجود دارد. برای برآورده کردن شرایط ویزا، باید مدارکی ارائه دهید که حدود 8700 یورو (~ 10680 دلار آمریکا) در سال یا 725 یورو (~890 دلار آمریکا) در ماه برای پوشش هزینه های زندگی خود دارید یا به آنها دسترسی دارید.

همچنین به عنوان پیش شرط ثبت نام در دانشگاه های آلمان به بیمه درمانی نیاز دارید. اگر ساکن کشوری در اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هستید، باید یک توافقنامه تامین اجتماعی بین کشور شما و آلمان وجود داشته باشد. این بدان معناست که اگر بیمه سلامت عمومی دارید، باید در آلمان نیز تحت پوشش باشید (لیست کامل اینجا). اگر بیمه درمانی شما در آلمان معتبر نیست، انتظار داشته باشید که ماهیانه حدود 80 یورو (97 دلار آمریکا) بپردازید.

بورسیه تحصیلی در آلمان

سرویس تبادل آکادمیک آلمان، که با نام DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst) شناخته می شود، از دانشجویان آلمانی و بین المللی پشتیبانی می کند تا بتوانند برای زندگی و تحصیل در آلمان به صورت رایگان یا با هزینه مقرون به صرفه تر، بودجه دریافت کنند.

بورسیه تحصیلی DAAD برای تحصیل در آلمان به دانشجویان آلمانی و بین المللی در تمام سطوح و همچنین دانشگاهیان و محققان ارائه می شود. برای یافتن بورسیه های تحصیلی مرتبط برای تحصیل در آلمان، می توانید بر اساس سطح تحصیلی، کشور مبدا و موضوع جستجو کنید.