درباره کشور مالزی

مالزی که در قلب منطقه آسیا و اقیانوسیه واقع شده است از موقعیت جغرافیایی استراتژیک و آب و هوای گرمسیری در تمام طول سال برخوردار است مالزی با 13 ایالت سه منطقه فدرال و جمعیتی که در حال حاضر بیش از 32 میلیون نفر است بهترینهای آسیا را در خود جای داده است و چشم اندازهای متنوع فرهنگی آن که از سه مورد از قدیمی ترین تمدن ها تشکیل شده است - مالایی چینی و هندی - و نیز جوامع قومی منحصر به فرد صباح و ساراواک آن شهرت بسیار دارند

مالزی یکی از بهترین مقصدهای جهان برای تحصیل و زندگی و کذرتندن تعطیلات به شمار میرود و مملو از طیف گسترده ای از جاذبه های منحصر به فرد است. امکانات مدرن و در سطح جهانی مجموعه ای جذاب از گیاهان و جانوران ذخایر طبیعی زیبایی که به خوبی از آنها نگهداری شده است آرایه لذت بخشی از خوراکی های لذیذ و فهرست طویلی از مراکز مهم خرید - مالزی شما را در موقعیتی قرار خواهد داد که میخواهید بیشتر بدانید و گردش کنید.

مالزی قلب آسیای جنوب شرقی

کشور مالزی که از لحاظ موقعیت استراتژیکی در قلب آسیای جنوب شرقی واقع شده است هرگز جذابیت خود را از دست نمی دهد. پایتخت مالزی کوالالامپور بدون شک یکی از هیجان انگیزترین و پر جنب و جوش ترین شهرهای آسیا به شمار می رود در میان آسمان خراش های بلند بازماندههایی از گذشته غنی کوالالامپور در قالب بناهای قبل از جنگ وجود دارند که تضاد جالبی را بین این دو دوره متفاوت ایجاد میکند. دانشگاه ها و موسسات آموزشی مدرن مالزی به همراه شعب دانشگاه های معتبر جهانی، مالزی را یکی از مقاصد عالی برای تحصیل و زندگی  ساخته است.

جزایر و سواحل خیره کننده مالزی تعطیلات ایده آلی را در کنار خورشید دریا و ماسه ها برای گردشگران فراهم می کنند برخی از این جزایر به ویژه در امتداد سواحل ترنگانو و صباح دارای مراکز غواصی در سطح جهانی با چشم اندازهای خیره کننده زیر آب هستند. متخصصان غواصی جزیره جادویی سیپادان را یکی از برترین مقصدهای غواصی جهان می دانند.

در مالزی جاذبههای دیگری نیز وجود دارد برای نمونه پارکها و باغ های دلربا پارکهای تفریحی هیجان انگیز تفرجگاههای تپه ای زیبا زمینهای گلف مطابق با استانداردهای بین المللی اسپاهای لوکس و گزینههای بی پایان برای خرید به علاوه این کشور به خاطر جشنوارههای رنگارنگ و مناسبتهای هیجان انگیز خود در طول سال از قبیل جایزه بزرگ فرمول یک Formula One Grand Prix) نمایشگاه بین المللی دریانوردی و هوا و فضای لنکاوی (LIMA) حراج پایان سال مالزی (MS) حراج Malaysia G و کارناوان فروش Malaysia Mega شناخته شده است.

چرا مالزی؟

اعتبار بالای مدارک دانشگاه های مالزی در جهان 

وجود نمایندگی های دانشگاه های استرالیایی ، انگلیسی، امریکایی و کانادایی در مالزی

طیف وسیعی از گزینه های ،اقامتی از اقامت در سوئیت های کوچک تا آپارتمانهای مجهز و مدرن در مجتمع های مسکونی امن با هزینه های اجاره بسیار مناسب

طیف وسیعی از خوراکیهای لذت بخش با قیمت های مناسب

فرهنگهای آسیایی - جهانی متعدد همگی در یک مکان

ثبات سیاسی ، هماهنگی نژادی و مردم حقیقتاً خونگرم

سرمایه ای از زیبایی های طبیعی گزینه های بی حد و حصر خرید و عرضه محصولات

ساختمانهای تاریخی و مدرن که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

منطقه مركزى مالزی شامل استانهای (کوالالامپور - سلانگور - پوتراجایا)

کوالالامپور: 

مناظر شهری بی نظیر و نقاط دیدنی نمادین در مرکز منطقه مرکزی مالزی قرار دارند. این منطقه متشکل از حوزه فدرال کوالالامپور ایالت سلانگور و حوزه فدرال پوتراجایا می باشد و ویژگیهای آن عبارتند از زیرساخت های پیشرفته امکانات در سطح جهانی و مراکز تجاری و مالی مشهور در سطح بین المللی

پایتخت مالزی کوالالامپور یک کلان شهر پر جمعیت است و نقاط دیدنی منحصر به فردی دارد که به طور خاص در سراسر دنیا مشهور هستند. توانایی شهر برای ترکیب دوره قدیم و جدید تضاد زیبایی به وجود آورده است که بخشی از جاذبه این شهر به شمار میرود آسمان خراش های نمادین زینت بخش خط افق شهر است و در کنار بناهای بازمانده تاریخ قرار دارند کوالالامپور یکی از پویاترین شهرهای آسیا تمام نژادها و فرهنگ ها را در خود جای داده است و پر از سرگرمیهای متنوع جاذبه های هیجان انگیز و سیستم حمل و نقل وسیع است.

برج های دوقلوی پتروناس مرکز شهر کوالالامپور (KLCC): برج های دوقلوی پتروناس که در سطح جهانی شهرت دارند با ارتفاع 451.9 متر کانون مرکز شهر کوالالامپور و یکی از مشهورترین نمادهای این کشور به شمار می روند وجود پل هوایی در طبقه 41 این ،برج جذابیت این جایگاه بی نظیر برای مشاهده خط افق شهر را دو چندان کرده است. این ساختمان 88 طبقه که طراحی بیرون آن با شیشه و استیل به شکل مدرن است و طراحی داخلی آن الهام گرفته از طراحی های سنتی است آرمانهای مالزی را نشان میدهد مبنی بر اینکه در حین حفظ هویت ملی و ارزشهای سنتی خود باید به سوی جلو حرکت کرد.

موزه ملی جالان دامانسارا: موزه ملی به سبک مینانگ کابائو موزه برتر کشور به شمار می رود. این موزه در سال 1963 ساخته شده است و به عنوان مرکز اصلی اطلاعات درباره تاریخ و فرهنگ کشور که در بیش از چهار گالری با مضمون های مختلف قرار گرفته اند شناخته شده است آثار باستانی گذشته را نیز می توانید در داخل محوطه موزه مشاهده کنید.

برج کوالالامپور جالان پونکاک، خیابان فرعی چالان پی راغلی برج کوالالامپور که در بالای بوکیت ناناس واقع در داخل جنگل بوکیت ناناس قرار گرفته است یکی از شاخص ترین چشم اندازهای شهر به شمار می رود. برج مراقبت آن مناظر گسترده ای از شهر را به نمایش می گذارد از چشم انداز 360 درجه خط افق شهر در رستوران گردان 360 درجه اتمسفر واقع در برج کوالالاکپور لذت ببرید و همزمان خوراکی های مجلل و ویژه آنجا را میل کنید. با ارتفاع 421 متری برج کوالالامپور هفتمین برج مخابراتی بلند در جهان محسوب می شود.

داتاران مرد کا میدان: مردکا جالان راجا داتاران مرد کا از لحاظ لغوی به معنی میدان «استقلال» است و نشانگر یک نقطه در تاریخی است زمانیکه پرچم ملی انگلیس به نشانه استقلال مالزی از بریتانیا پایین آمد میله پرچم آن با ارتفاع 100 متر یکی از بلندترین میله های پرچم در دنیا گزارش شده است.

محله هندی ها بریکفیلدز:  محله هندیها در مالزی در قدیمی ترین سکونتگاههای هندی این کشور واقع شده است این محله که به طور رسمی در سال 2009 برقرار شد به سرعت به یکی از مشهورترین نقاط گردشگری این شهر تبدیل شد. محله هندی ها که از جالان تراورس تا جالان تون سامبانتان امتداد دارد درست در کنار استين سنترال (Stesen Sentral مرکز اصلی حمل و نقل شهر، واقع شده است. این قلمروی قومی پر جنب و جوش و رنگارنگ دارای یک خیابان آجر فرش چراغها و طاقهای تزئینی یک فواره 35 متری و فروشگاه های متنوع است که هر آنچه را که به فرهنگ هندی مربوط می شوند. از ساری هایی با رنگهای روشن گرفته تا خوراکیهای سنتی هندی عرضه می کنند.

ساختمان سلطان عبدالصمد جالان راجا:  ساختمان باشکوه سلطان عبد الصمد یکی از برجسته ترین نقاط دیدنی شهر است. این ساختمان میراث فرهنگی که در سال 1897 ساخته شده است. در طول دوره تسلط انگلیس بر مالزی مرکز اداری بوده است. این ساختمان درست در مقابل داتاران مرد کا قرار دارد و محل اصلی برگزاری جشن های روز ملی کشور به شمار می رود.

مکانهای دیدنی دیگری نیز در کوالالامپور وجود دارد: مجتمع صنایع دستی کوالالامپور - اکواریوم مرکز شهر کوالالامپور - گالری سری پردانا - یادبود تونکو عبدالرحمن - مدان پاسار (میدان (بازار) ساختمان - مسجد ولایت پرسکوتوان - موزه هنرهای آسیایی ملی مخابرات موزه - گالری شهر کوالالامپور - سیتی واک کوالالامپور - گالری هنرهای تجسمی ملی - باغ های گیاهشناسی پردانا - مرکز گردشگری مالزی (MaTIC) - ایستگاه راه آهن کوالالامپور - پاسار ستی (بازار) (مرکزی) مسجد نگارا (مسجد) ملی) -  مسجد جامک - معبد سری ماها مریامان

کلیسای جامع مریم مقدس - یادبود تون عبد الرزاق -  موزه هنرهای اسلامی- بنای یادبود ملی توکو (نگارا - معبد سری - معبد تين هو - باغهای دریاچه تیتیوانگا - ایستانا بودایا (تئاتر) ملی

یادبود پی راملی -   آکادمی ملی هنر فرهنگ و میراث -  آسمان نمای ملی -  مرکز علوم ملی - کلاب رویال سلانگور -  پتروساینس - ماد کوالالامپور ما -  موزه هنرهای دستی اورنج اصلی

محله چینی ها (خیابان پتالینگ) - مرکز میراث فرهنگی - پارک پرندگان کوالالامپور - مرکز بازدید رویال سلانگور - موزه موسیقی -  خانه های سر و ته -  موزه ملی پارچه - کید زانیای کوالالامپور

کوالالامپور که در جای خود بهشتی برای خرید است برای هر ذائقه در کارگاه مشهور ظروف مسی رویال سلانگور مالزی سوغاتی سلیقه و بودجه امکاناتی را فراهم می.کند مراکز خرید مناسب که های استثنایی ساخته میشوند و شما میتوانید آنها را در مرکز در کنار هم مراکزی با اجناس و فروشگاههای همه جانبه هستند از گردشگری رویال سلانگور خریداری کنید در اینجا شما می توانید قبیل پاویلیون کوالالامپور و سوریا KLCC در سراسر شهر یافت می نحوه ساخت دستی اجناس مسی را تماشا کنید و حتی سوغاتی مسی شوند بوکیت بینتانگ منطقه خرید برتر ،شهر هشت مرکز تجاری خود را بسازید و با خود به خانه .ببرید باتیک طراحی روی پارچه دارد که همه چیز از مد لباس گرفته تا جدیدترین ابزارها در آنجا و سایر صنایع دستی محلی را میتوانید در پاسار سنی (بازار) (مرکزی) و مجتمع صنایع دستی کوالالامپور خریداری کنید عرضه می شوند و فاصله بین آنها را می توان پیاده طی کرد. در مناطق شلوغ شهر از قبیل جالان توانکو عبدالرحمن و خیابان پتالینگ می توانید برای خرید لوازم از صنایع دستی گرفته تا لباس چانه بزنید در حالیکه در حومه شهر از جمله بانگسار مونت کیارا و هارتاماس مغازه های تخصصی بی نظیر و بوتیک های منحصر به فرد و نیز سمساری های جالبی وجود دارد.

رستورانهای کوالالامپور: وقتی صحبت از غذا میشود کوالالامپور به عنوان یکی از پایتخت های غذایی منطقه در این زمینه شهرت بسیاری دارد هر تمام نقاط شهر - در هتلها مراکز ،خرید رستورانهای کنار خیابان غذاخوریها و محل فروشندههای دوره گرد - خوراکی های بین المللي، تلفیقی و محلی یافت می.شود اکثر غذاخوری های غذاهای حلال سرو می،کنند بنابراین مسلمانان در این شهر بزرگ احساس میکنند در خانه خود غذا می.خورند به افرادی که برای اولین بار به این کشور میآیند به شدت توصیه میشود بسیاری از خوراکی های محلی موجود را که معمولاً از خوراکی های مالایی چینی و هندی تشکیل می شوند امتحان کنند.

سلانگور :

یکی از آبادترین و توسعه یافته ترین ایالت های مالزی مملو از گنجینههای پنهان است. در این ایالت که به «دروازه ای رو به مالزی» شهرت دارد فرودگاه اصلی کشور فرودگاه بین المللی کوالالامپور (KLIA) و بندر اصلی کشور بندر ،کلانگ واقع شده اند. سلانگور که از تعدادی شهرستانهای به خوبی توسعه یافته از جمله پتالینگ جایا سوبانگ جایا باندار سانوی و کلانگ تشکیل شده است مکان های دیدنی سرگرمی و ماجراجویی های بسیاری دارد. فایر فلای پارک پارک کرم شب (تاب کوالا سلانگور) کامپونگ کوانتان و کامپونگ بوکیت بلیمبینگ در کوالا سلانگور از معدود مکانها در جهان است که در آنجا افراد میتوانند یک سمفونی از نورهایی را تماشا کنند که در شب توسط تعداد زیادی کرم شب تاب اجرا میشود و در طرف رودخانه را روشن می کند.

PRIM موسسه تحقیقات جنگلی مالزی کیونگ : جنگل طبیعی و سرسبز FRIM موسسه تحقیقات جنگلی (مالزی دارای بیش از 15,000 گونه گیاهی است این جنگل که به بزرگترین جنگل ساخت بشر در دنیا شهرت دارد در سال 2010 میراث فرهنگی ملی شناخته شد پله های اریب با ارتفاع 30 متر مناظر بی نظیری از جنگل و اطراف آن را به نمایش می گذارند. FRIM یکی از معدود مکانها در دنیا است که در آنجا افراد می توانند شاهد یک پدیده طبیعی و نادر به نام «جدایی قله ها» (Crown Shyness) جاییکه سه قله از یکدیگر دور میشوند باشند. آی سیتی شاہ علم آی ،سیتی ملقب به شهر نورهای ،دیجیتالی اولین مقصد نورپردازی مالزی است یک نمایش خیره کننده از فناوری پیشرفته ال ای دی این سرزمین عجایب دیجیتالی دارای یک پارک نگارنگ و چهار فصل مجسمه فانوس و اجراهای زیبا یک سمساری شبانه و بزرگترین پارک موضوعی برفی کشور به نام اسنوواک (SnoWalk) است.

سلانگور یکی از متمرکزترین مراکز خرید در کشور به شمار میرود. اکثر مراکز خرید آن به سبک مرکز خرید همه جانبه هستند و شما می توانید در آنجا تعداد زیادی خرده فروشی گزینههای سرگرمی و اوقات فراغت را که همگی زیر یک سقف هستند بیابید. این مراکز خرید هم از نظر امکانات و اجناس عرض شده و هم از لحاظ سبک متفاوت هستند از قبیل وان ،اوتاما سان وی پیرامید و سوبانگ پاراد سمساری های آخر هفته مانند بازارهای موجود در مرکز خرید Curve و Amcorp محل فرحبخشی برای خرید چانه زنی های جالب و عرضه کالاهای منحصر به فرد هستند. 

پوتراجایا:

پوتراجایا که به پایتخت اداری مالزی معروف است لقب «شهر باغ هوشمند کشور را نیز به خود اختصاص داده است. این شهر که دارای یک چشم انداز شهری متفاوت و دلپذیر است ترکیب جالبی از طبیعت و زیر ساخت پیشرفته .است رانندگی در اطراف پوتراجایا برای بازدیدکنندگان یک جشن به شمار میرود زیرا این شهر مملو است از معماری و پل های چشمگیر و طراحی آن بسیار متنوع از عصر کلاسیک تا طراحی های مربوط به آینده است. الأماندا پوتراجایا، مرکز خرید برتر ،پوتراجایا فروشگاههای متنوعی دارد که از اجناس خانگی گرفته تا پوشاک در آنجا یافت می شوند. آلامان هاب (Alamanda The Hub منطقه تفریحی و همه جانبه این مرکز خرید به شمار میرود که دارای سینما مرکز کاراتو که سالن بولینگ و یک زمین بازی است. بازار سوق واقع در مسجد پوترا گزینه متفاوتی برای خرید است که سوقهای شرق میانه را برای شما یادآوری کند؛ این بازار بیش از 50 سالن فروش دارد که در آنجا مواد غذایی پوشاک لوازم جانبی احساس کادویی و سوغات فروخته می شوند.

سری پردانا: محل اقامت رسمی نخست وزیر کشور اعلی حضرت سری پردانا از سه ساختمان تشکیل شده است ساختمان پذیرایی با توافقات اصلی ساختمان مهمانی و ساختمان اقامت از ساختمان پذیرایی/ توافقات اصلی و ساختمان مهمانی جهت میزبانی و سرگرم کردن مهمانان رسمی استفاده می شود تورهای دارای راهنما برای گردش در اطراف منطقه پذیرایی اصلی که مشرف به تالاب دیدنی پوتراجایا است وجود دارند.

مرکز کنوانسیون بین المللی پوتراجایا (PICC): مرکز کنوانسیون بین المللی ،پوتراجایا به وسعت بیش از 1.5 میلیون فوت مربع محل اصلی برگزاری مناسبتهای بزرگ در سطوح بین المللی و منطقه ای است برای طراحی منحصر به فرد آن از واو بولن بادبادک سنتی ،کلانتان و پندینگ پراک، کمربند سنتی پراک که از نقره ساخته می شود، الهام گرفته شده است. بزرگترین سالن پوتراجایا سالن ،پلناری میتواند حداکثر 2,800 نفر را در خود جای بدهد

مسجد پوترا:  مسجد بی نظیر پوترا نقطه عطفی در ،پوتراجایا به واسطه گنبدهای صورتی و بزرگ خود و ساختار گرانیتی اش که به رنگ رز ،است شناخته شده است. معماری این مسجد از برخی از بزرگترین مسجدهای دنیا الهام گرفته شده است.

تالاب پوتراجایا:  تالاب پوتراجایا بیش از اینکه یک آبادی آرام در قلب پایتخت اداری مالزی باشد یک پناهنگاه حیات وحش و مملو از انواع شگفت انگیز گیاهان و جانوران است تعدادی از گونههای پرندگان را میتوان در اینجا مشاهده کرد - پرندگان بومی ،تالاب پرندگان آبی و حتی برخی از پرندگان مهاجر - که موجب شده است این مکان به یک مکان بی نظیر برای تماشای پرندگان تبدیل شود مرکز تفسیر طبیعت اطلاعات بیشتری را درباره این تالاب ارائه می دهد، به علاوه برج دیدبانی 80 متری منظره وسیعی از تالاب و اطراف آن را به شما نشان خواهد داد.

تامان بوتانی: باغ گیاهشناسی بیش از 7,000 گونه گیاهی از جمله گونههای گیاهی مناطق آفریقایی و آسیا و اقیانوسیه در تامان بوتانی وجود دارند و به همین دلیل این باغ یکی از بزرگترین باغ های گیاهشناسی مالزی به شمار میرود. این باغ از سه بخش تشکیل شده است گیاهان زینتی گیاهان گلدار و حفاظت و تحقیقات

جغرافیا و آب و هوای مالزی 

مالزی که دارای شگفتیهای طبیعی ارزشمندی است یک مقصد گردشگری در محیط زیست معروف به شمار می رود. جنگل های بارانی و سرسبز و مسیرهای ناهموار کشور این منطقه را به یکی از بهترین مکانها برای ماجراجویی در محیط زیست تبدیل کرده است. جنگلهای بارانی و گرمسیری مالزی گنجینه های طبیعی هستند که به خوبی از آنها حفاظت شده است. پارکهای ملی به صورت انبوه وجود دارند هر یک از آنها دارای تنوع باورنکردنی از گیاهان و جانوران و نیز چشم اندازهای طبیعی تاثیرگذار هستند که این مکان را به یک محل برای ماجراجویی های متنوع در محیط زیست تبدیل می کند.

تامان نگارا، پارک برتر مالزی بزرگترین پارک ملی این کشور و یکی از قدیمی ترین جنگلهای بارانی در دنیا به شمار می رود که بالغ بر 130 میلیون سال قدمت دارد این مکان زیستگاه گونونگ تاهان مرتفع ترین قله در شبه جزیره مالزی و طولانی ترین مسیر پیاده روی ساییان دار در دنیا است. گفته میشود پارک کینابالو در صباح اولین محل میراث جهانی یونسکو در مالزی بیش از نیمی از گونههای گلدار گیاهی دنیا از جمله ریفلیزیای عجیب و شگفت انگیز را در خود جای داده است. گونونک کینابالو کوه) کینابالو) یکی از مرتفع ترین قله ها در جنوب شرق آسیا نیز در اینجا واقع شده است و کانون پارک را تشکیل می دهد ساراواک بیشترین تعداد پارکهای ملی کشور را در خود جای داده است از قبیل پارک ملی گوتونگ مولو که یکی دیگر از مکان های میراث جهانی یونسکو است و پارک ملی نیاه که از لحاظ باستان شناسی قابل توجه است پارک ملی گونونگ ،مولو زیستگاه مجموعه بی نظیری از غارهای آهکی و سازه های زمین شناسانه نادر دارای بزرگترین محفظه غار شناخته شده در دنیا به نام محفظه ساراواک Sarawak Chamber) و طولانی ترین مسیر غاری به نام غارهای کلیر واتر Clearwater Caves است. پارک ملی نیاه دو بنای تاریخی ملی به نامهای غار گریت Great Cave و غار پینتد (Painted Cave) است. لنکاوی یک جزیره گرمسیری در آبهای کداه زیستگاه اولین ژئوپارک جهانی یونسکو در جنوب شرق آسیا است که میراث زمین شناسی فوق العاده ای است که قدمت آن به بیش از 500 میلیون سال باز می گردد.  مسیرهای پیاده روی ذخیره گاههای طبیعی مالزی محل بسیار مناسبی برای پیاده روی در جنگل هستند. رودخانه های کشور محل مناسبی برای کشتیهای تفریحی رودخانه و رفتینگ آب سفید با درجات مختلفی از ،سختی به شمار می روند. به علاوه مقداری زیادی صخره و دیوارههای سنگی وجود دارند که رضایت سنگ نوردان را جلب می.کنند افرادی که به دنبال ماجراجویی های بیشتر ،هستند میتوانند از قلههای چالش انگیز گونونگ کینابالو گونونگ تاهان و گونونگ مولو بالا بروند. مسیرهای دشوار و ناهموار کشور نیز محل های مناسبی را برای سفرهای اکتشافی با اتومبیلهای 4WD و دوچرخه سواری در کوه فراهم میکنند با وجود تعداد زیادی غارهای آهکی چشمگیر و جذاب هر روز به محبوبیت غارنوردی یا مطالعه غارها در مالزی افزوده میشود جنگلهای بارانی مناطق گرمسیری سرسبز مالزی و موقعیت مسیرهای مهاجرتی استرالزی نیز فرصتهای خوبی را برای تماشای پرندگان فراهم میکنند.

فرهنگ و میراث فرهنگی مالزی

مالزی دارای فرشینهای غنی از فرهنگهای مختلف و میراثی است که به خوبی از آنها حفاظت شده است. جمعیت این کشور ترکیبی از پیشینه های قومی مختلف ،است که آمیخته ای دلربا از غذاها، صنایع دستی سنتها و معماری را گرد هم آورده است. میراث فرهنگی متنوع مالزی در ،رسوم عاداب اجتماعی فعالیت های تفریحی صنایع دستی غذاها موسیقی و سایر سرگرمی های کشور مشهود است بازماندههای گذشته به شکل ساختمانهای میراث فرهنگی مکانهای تاریخ و نیز آثار باستانی تا به امروز در سراسر مالزی به چشم می خورند و یاداور تاریخ درخشان و رنگین این کشور هستند شهرهای جورج تاون و ملاکا نوعی موزه زنده با موضوعات متنوع به شمار می روند و ساختمان های میراث فرهنگی محافظت شده و مکانهای تاریخی آنها موجب شده است در سال 2000 لقب معتبر شهر میراث جهانی یونسکو را به خود اختصاص بدهند.

مالزی که به خاطر خوراکیهای خوشمره و متنوع آن در سراسر جهان شهرت دارد بهشت غایی در رابطه با غذا و خوارکی به شمار می رود چشم انداز اجتماعی و چند فرهنگی آن موجب شده است روی یک میز غذاخوری خوراکیهایی به سبکهای مختلف و آرایه هایی غیر قابل مقاومت از دستور پخت هایی که از لحاظ زمانی آزموده شدهاند و چندین نسل دست به دست گشته اند گرفته تا نسخه های تلفیقی که طعم و بوی جالبی به غذاهای کلاسیک می،بخشند وجود داشته باشند به علاوه هر ایالت غذاهای مخصوص خود را دارد که باعث میشود غذا خوردن در اینجا در اصل نوعی ماجراجویی محسوب شود.

صنعتگری ظریف یکی از بزرگترین میراث فرهنگی مالزی به شمار میرود این کارهای هنری که بسیار با کیفیت و دقیق هستند بسیار طرفدار دارند و مجموعههای بی نظیری را ایجاد میکنند سانگ کت های دستباف زیبا و پارچه های باتیکی که با دست طراحی شدهاند همچنان از جمله سوغاتی های محبوب این منطقه به شمار می روند در حالیکه کارهای چوبی و جواهرات این کشور یکی از ظریفترین کارها در دنیا به شمار می روند. سفالگری ساخت زیورآلات از مواد ،آلی کارهای دستی با فلز و لباسهای سنتی از قبیل نیونیا کبایا Nyonya kebaya) نیز طرفداران زیادی دارند. از طریق برنامه اقامتگاه خانگی ،مالزی در کنار یک خانواده میزبان در کامپونک مالای با یک خانه قبیله ای اقامت کنید و با فرهنگ اصیل محلی و منحصر به فرد این منطقه آشنا شوید. درباره سبک زندگی و رسوم آنها بیشتر بدانید و در فعالیت های محلی و متنوع آنها از قبیل بازیهای سنتی و اجراهای فرهنگی شرکت کنید.

مناسبتها و جشنواره ها در مالزی

در طول سال مالزی میزبان بسیاری از مناسبت های در سطح جهانی است مناسبتهای بین المللی و پرطرفدار از جمله جایزه بزرگ فرمول یک Formula One Grand Prix)، موتو جی پی MotoGP) جشنواره بین المللی قایق اژدها (International Dragon Boat Festival) نمایشگاه بین المللی دریانوردی و هوا و فضای لنکاوی (LIMA) و لا تور دو لنکاوی Le Tour de Langkawi) جایی برای مالزی را در نقشه جهانی باز کرده اند. مناسبتهای مذهبی از قبیل هاری را با عید فطر (Hari Raya Aidilfitri سال جدید چینی ها Chinese New Year) و دیپاوالی (Deepavali) و کریسمس در سطح کشور جشن گرفته می،شوند و سنت دیرینه باز کردن خانهها رو به افراد به شور نشاط این جشن ها می.افزاید تایپوسام (Thaipusam) یکی دیگر از مناسبتهای مذهبی در مقیاس بزرگ است که هر سال توجه زیادی را به خود جلب می.کند هر روزی که قرص ماه کامل است هزاران طرفدار و تماشاچیان کنجکاو در دهمین ماه فرخنده تامیل تایلندی در غارهای باتو Batu Caves) جمع میشوند و صفوف رنگارنگی از طرفداران ایجاد میکنند و در یک حرکت نمایشی پرشور برای نمایش ایمان و ایثار تزلزل ناپذیر کاوادی را به سمت غار معبد (Temple Cave) حمل میکنند. سایر جشنوارههای فرهنگی از قبیل جشنواره گاوای دایاک (GawaiDayak Festival یک جشنواره بزرگ برداشت محصول که افراد بومی صباح و ساراواک آن را جشن می گیرند - جشنواره مون کیک Mooncake Festival و تادائو کاماتان (Tadau Kaamatan به یک اندازه پر جنب و جوش و محبوب هستند. 

آداب و رسوم معاشرت

هنگام ورود به خانهها با مکانهای مقدس از قبیل مساجد و معابد باید همیشه کفشهای خود را در بیاورید. در اکثر مساجد روپوش و روسری برای خانم ها وجود دارد. عکس برداری در مکانهای مقدس معمولاً مجاز است امام بهتر است ابتدا اجازه بگیرید هنگام بازدید از یک دهکده محلی لطفاً به رسوم و سنتهای محلی احترام بگذارید هنگام نشستن روی زمین آقایان باید چهار زانو بنشینند و خانمها معمولاً پاهای خود را به طرف راست جمع کنند. هنگام اشاره کردن بهتر است به جای انگشت سبابه از شست خود استفاده کنند طوری که چهار انگشت دیگر زیر آن تا شوند است راست برای گرفتن با دادن چیزی سعی کنید استفاده کنید همیشه وقتی در خانه فردی هستید قبل از عکس برداری اجازه بگیرید جمعیت بزرگ مسلمانان کشور مشروب یا نوشیدنی های الکلی مصرف نمی کنند. آب و هوا محمولاً گرم است و گاهی اوقات باران سیلابی می آید. پوشیدن لباسهای پنبه ای کفشهای لاستیکی و کلاه آفتابی بهترین گزینه است. وقتی در جشن های عمومی شرکت می کنید، به آنها احترام بگذارید پارکهای ملی مناطق محافظت شده ای هستند و به بازدیدکنندگان توصیه میشود قوانین سخت حاکم بر این مناطق را رعایت .کنند هیچ چیزی به جز عکس برندارید و هیچ چیزی به جز رد پا جا نگذارید هزینه حفاظت از یک پارک ملی هنگام ورود اعمال خواهد شد. ممکن است در طول فصل بادهای موسمی بین اکتبر و فوریه دریا طوفانی باشد به بازدیدکنندگان توصیه می شود وقتی در ساحل هستند به ویژه اگر کودکان در ساحل هستند احتیاط .کنند استراحتگاه های ساحلی تاسیس شده در طول این فصل دایر هستند اما کلبه های کوچک تر در جزایر ممکن است تعطیل باشند.

ورزش و فعالیت ها ورزشی در مالزی

مالزی که یک مقصد گلف بازی مشهور ،است، صدها زمین گلف دارد که در سراسر کشور پخش شده.اند بسیاری از این زمین ها مطابق با استانداردهای بین المللی ساخته شده اند و محیط های متنوعی - اعم از کنار ،ساحل روی تپه ها در قلب شهر یا در وسط جنگل بارانی - دارند که موجب میشود شما تجربه منحصر به فردی از بازی گلف داشته باشید برخی از این زمین ها را نام آورترین افراد دنیا از جمله جک نیکلاس آرنولد پالمر و گرگ نورمن طراحی کرده اند اگر میخواهید تجربه گلف بازی غیر معمول تری داشته باشید گلف بازی در شب را امتحان کنید. مالزی در حال حاضر دارد به یک مقصد مشهور برای ورزشهای سوارکاری نیز تبدیل می.شود با وجود تعداد زیادی کلابها و مراکز سوارکاری و در سراسر کشور اسب سواری نه تنها یک فعالیت تفریحی محبوب بلکه یک روش جالب برای تماشای مناطق مختلف کشور به شمار می رود. آب های آرام در امتداد سواحل مالزی و در اطراف جزایر آن محل بسیار مناسبی برای انواع ورزشهای آبی است. با وجود تعدادی اسکله در اطراف کشور که امکانات کامل قایقرانی و ضمانت لنگرگاه امن ارائه میدهند قایقرانی به سرعت جای خود را در بین فعالیتهای ماجراجویانه باز میکند. سایر فعالیتهای تفریحی از قبیل جت اسکی کایاک سواری چتربازی و موج سواری نیز بسیار محبوب هستند. آبهای بسیار پرجمعیت مالزی نیز مکان محبوبی برای ماهیگیری و دوستداران ماهیگیری به شمار میروند سواحل صباح و ساراواک زیستگاه بهترین گونههای آب آبی کشور هستند در حالیکه جزیره لابوان در نزدیکی مناطق اصلی ماهیگیری واقع شده است. مجتمع بین المللی ورزشهای دریایی لابوان (The Labuan International Sea Sports Complex یک محل هیجان آور برای علاقه مندان به ورزشهای آبی است که هر ساله مناسبتهای مهمی از قبیل مسابقه شنای کراس کانال Cross Channel Swimming Challenge مسابقات بین المللی ماهیگیری IGFA IGF International Fishing Tournament) و مسابقه کایاک سواری - جزیره راند Round Island Kayak Challenge) در آنجا برگزار می شوند.