مالزی در یک نگاه

کشور مالزی

فدراسیون مالزی در بر گیرنده شبه جزیره آن است که از ۱۱ ایالت ۳ قلمرو فدرال نظير سباح و ساراواک که در بورنئو واقع بود.

پایتخت

کوالالامپور

مکان جغرافیایی

در امتداد ۲ الی ۷ درجه خط استوا، شبه جزیره مالزی توسط دریای چین جنوبی از ایالتهای سباح و ساراواک جدا شده است این شبه جزیره از شمال دارای مرز مشترکی با تایلند است در حالی که همسایه جنوبی آن سنگاپور است. سباح و ساراواک مرز مشترکی با اندونزی دارند در حالی که ساراواک دارای مرز مشترک با برونئی دارالسلام نیز میباشد.

محدوده

۳۲۹٧٥٨ کیلومتر مربع

جمعیت

۳۱.۷ میلیون

افراد

بومی مالزی ٥٧ درصد جمعیت این کشور را در بردارد و از کشورهای چین هند و دیگر اقوام برای استراحت و تفریح به این کشور سفر میکنند.

زبان

زبان مالایی Bahasa Malaysia ، زبان ملی این کشور است اما به طور متداول از زبان انگلیسی به عنوان زبان محاوره ای استفاده میشود مردم مالزی همچنین به زبانها و گویشهای مختلف صحبت میکنند

مذهب

اسلام مذهب اصلی این کشور است اما دیگر مذاهب نیز میتوانند آزادانه عمل کنند.

دولت

دولت مالزی دموکراسی پارلمانی و قانون اساسی سلطنتی را اجرا میکند. رئيس جمهو آن یانگ دی پرتوان اگنگ است و در راس دولت نخست وزیر قرار دارد کشور مالزی دارای یک سیستم قانونی دو جانبه است.

اقليم

مالزی دارای اقلیم گرمسیری است و هوا در آن در تمام طول سال گرم است. حدود دما از ۲۱ درجه سانتی گراد تا ۳۲ درجه سانتی گراد است و میزان بارندگی سالانه ی آن میان ۲۰۰۰ میلی لیتر تا ۲۵۰۰ میلی لیتر است.

اوضاع اقتصادی

قسمت اعظم اقتصاد مالزی برپایهی گردشگری و تولیداتی اعم از نفت روغن نخل لاستیک طبیعی و چوب است.

الزامات ورود به کشور

بازدید کنندگان باید دارای پاسپورت معتبر و یا سند جهانگردی با حداقل ۶ ماه اعتبار باشند. برای سفرهای کاری و یا تفریحی به این کشور برای شهروندان بسیاری از کشورها نیازی به ویزا نیست برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا به نزدیکترین دفاتر وزارت خارجه مالزی تماس حاصل فرمایید.

واحد ارزی

واحد ارز مالزی رینگیت است که به نام RM شناخته میشود. افراد می توانند ارز کشور خود را در بانکها و یا محلهای مبادلات ارز به این واحد ارزی تبدیل کنند.

روزهای کاری

در اکثر ایالتهای روز دوشنبه تا جمعه روز کاری و روزهای شنبه و یکشنبه روز استراحت محسوب میشوند در ایالتهای جوهور، کداح، کلنتان و ترنگانو روز کاری از یک شنبه تا پنج شنبه محسوب میشود و جمعه و شنبه روزهای تعطیل محسوب میشوند برای دولت و بیشتر شرکت های خصوصی نیز به همین صورت است.

ساعت کاری بانکها

در بیشتر ایالتها بانکها از دوشنبه تا جمعه از ساعت ٩:١٥ الى ٤:٣٠ بعد از ظهر باز هستند در کلانتان و ترانگانوربال بانکها در روزهای جمعه و شنبه بسته هستند برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ساعات کاری و روزهای تعطیل بانک مورد نظرتان سایت مربوط به آن را چک نمایید. خدمات بانکی آنلاین همواره در دسترس هستند.

دفاتر پست

دفاتر پستی از ساعت ۸:۳۰ الی ۵:۰۰ بعد از ظهر به غیر از یک شنبه ها و روزهای تعطیل رسمی باز هستند. آنها در روز یک شنبه تا ساعت ۱:۰۰ بعد از ظهر باز .هستند دفاتر پستی که در مراکز خرید قرار دارند در ساعات باز بودن مراکز ،خرید باز هستند. در ایالتهای جوهور، کداح، کلانتان و ترانگانو دفاتر پستی در روزهای جمعه و شنبه بسته هستند.

زمان

زمان استاندارد مالزی نسبت به زمان بندی گرینویج ۸ ساعت جلوتر و نسبت به زمان بندی استاندارد ایالت متحده Pacic ۱٦ ساعت جلوتر است.

برق

ولتاژی که در تمام مالزی استفاده میشود ولتاژ ۲۲۰ الی ٢٤٠ AC ، هر ٥٠ سیکل در ثانیه است. در این کشور از پریزها و سوکتهای ۳ پینه استفاده میشود. سیستم اندازه گیری مالزی از سیستم متریک استفاده می کند.

ارتباطات از راه دور

ارتباطات داخلی و خارجی مالزی به وسیله ی تلفن فکس و اینترنت صورت می گیرد. بیشتر هتل ها سرویسهای تلفن مستقیم بین المللی (IDD ) و اینترنت وای فای را ارئه میدهند

فرودگاه ها

سفر به مالزی راه اصلی برای سفر به مالزی از فرودگاه بین المللی کوالالامپور (KLIA) در سپانگ امکان پذیر است این فرودگاه در ۵۰ کیلومتری جنوب کوالالامپور واقع است. بیش از ٤٠ خط هوایی بین المللی به این کشور پرواز میکنند این کشور دارای شبکه جهانی با ٦ قاره است این فرودگاه یکی از اعضای اصلی وان وورد یکی از سه آژانسهای هوایی برتر جهان است. شرکت هواپیمایی این کشور شامل ایرآسیا فایروای و میلاندو ایر می.شود فرودگاه KLIAY در فاصله ۱/۵ کیلومتری فرودگاه KLIA قرار دارد و بزرگترین فرودگاه ساخته شده در جهان است که دارای حمل و نقل ارزان قیمت است. شرکت های هواپیمایی KLIA۲ شامل ایرآسیا و ایرآسیا ایکس میشود از جمله دیگر فرودگاههای بین المللی موجود در این کشور در پنانگ، جوهور باهرو ،کوچینگ کوتا کینابالو و جزیره ی لنکاوی قرار دارند. راه اصلی دریایی به مالزی از بندر کلنگ واقع در ۵۰ کیلومتری کوالالامپور صورت میگیرد. دسترسی به مالزی از راه جاده و راه آهن نیز از سمت سنگاپور و تایلند امکان پذیر است.

پرواز به مالزی

برای سفر به مالزی ایر لاین های متفاوتی وجود دارد هم اکنون خط هوایی ماهان به علت مشکلاتی پرواز خود را به مالزی برای مدت کوتاهی تعلیق کرده اما ایرلاین های قطر، امارات، ترکیش و برخی دیگر ... به کوالالامپور پرواز می کنند. به روز رسانی 1401