دانشگاه فنی وین TU Vienna university

دانشگاه فنی وین TU Vienna university

پذیرش دانشگاه فنی وین

اقامت تحصیلی اتریش

معرفی دانشگاه فنی وین

دانشگاه فنی وین یا TU Wien جهت تحصیل در اتریش در مرکز شهر وین قرار دارد در سال ۱۸۱۵ توسط امپراتور فرانسیس اول اتریش تأسیس شد.  اولین ریاست دانشگاه را یوهان یوزف فون پرشتل بر عهده داشت. نام دانشگاه در سال ۱۸۷۲ به Technische Hochschule (دانشکده فنی) تغییر کرد. وقتی که در سال ۱۹۷۵ شروع به اعطای مدارک دکترا و بالاتر کرد، نام دانشگاه به Technische Universität Wien (دانشگاه فنی وین) تغییر کرد. در دانشگاه TU وین حدود ۴۰۰۰ عضو علمی در زمینه‌های مختلف مهندسی، ریاضی، فیزیک، شیمی، معماری، برنامه‌ریزی فضایی، ژئودزی، ژئولوژی، اقتصاد، علوم اجتماعی و حقوق فعالیت می‌کنند. ساختمان اصلی دانشگاه در کارلسپلاتز واقع شده است. برخی از مؤسسات دانشگاه در مکان‌های دیگری در شهر واقع شده‌اند. دانشگاه TU وین بزرگترین دانشگاه تحقیقاتی و آموزشی در زمینه فناوری و علوم طبیعی در اتریش است.

تعداد دانشکده: 8

تعداد دانشجو:  26654 دانشجو

تعداد دانشجو بین الملل: 8800 دانشجو

دانشگاه TU وین در سال ۲۰۲۴ در رتبه‌بندی‌های مختلف بین‌المللی رتبه‌های متفاوتی کسب کرده است. برخی از این رتبه‌بندی‌ها عبارتند از:

 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز هایر ادوکیشن (THE): دانشگاه TU وین در این رتبه‌بندی در رتبه 251- 300 قرار گرفته است.
 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS: دانشگاه TU وین در این رتبه‌بندی در رتبه 184 قرار گرفته است.
 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی US News: دانشگاه TU وین در این رتبه‌بندی در رتبه 416 قرار گرفته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر جهت تحصیل در اتریش با کارشناسان ما در حامیان راه تحصیل آراد تماس حاصل نمایید.

این مطلب هم بخوانید  رشته کارشناسی ارشد مدیریت هتلداری بین المللی در دانشگاه تیلورز مالزی 2024

موقعیت مکانی دانشگاه

دانشگاه فنی وین در محله ویدن در مرکز شهر وین قرار دارد. این دانشگاه در کنار کارلسپلاتز واقع شده است که یکی از میدان‌های مهم و تاریخی شهر است.

برخی از اماکن مهم اطراف دانشگاه

 • کلیسای کارلسکیرشه
 • سالن تاتر وین استیت اوپرا
 • سالن تاتر موزیکوراین

ایستگاه‌های مترو و اتوبوس اطراف دانشگاه

 • کارلسپلاتز یک ایستگاه مترو که خطوط U1، U2 و U4 از آن عبور می‌کنند.
 • کارلسپلاتز/اپر: یک ایستگاه اتوبوس که خطوط 1A، 2A، 4A، 59A و 62A از آن عبور می‌کنند.
 • کارلسپلاتز/تو وین: یک ایستگاه اتوبوس که خطوط 4A و 59A از آن عبور می‌کنند.

دانشکده‌ها

دانشگاه فنی وین شامل 8 دانشکده است که در ادامه نام و توضیحات مختصری از آنها لیست شده است.

دانشکده‌های دانشگاه فنی وین

دانشکده‌ها
توضیحات نام دانشکده ردیف
این دانشکده به آموزش و پژوهش در زمینه‌های معماری، طراحی شهری، برنامه‌ریزی فضایی، توسعه منطقه‌ای، محیط زیست و توسعه پایدار می‌پردازد. این دانشکده شامل ۱۲ موسسه و ۴ مرکز تحقیقاتی است. دانشکده معماری و برنامه‌ریزی 1
این دانشکده به آموزش و پژوهش در زمینه‌های شیمی معدنی، شیمی آلی، شیمی فیزیک، شیمی تجزیه، شیمی محیط زیست، شیمی مواد، شیمی بیومولکولی، شیمی کامپیوتری و شیمی نانو می‌پردازد. این دانشکده شامل ۱۰ موسسه و ۳ مرکز تحقیقاتی است. دانشکده شیمی 2
این دانشکده به آموزش و پژوهش در زمینه‌های سازه‌های مهندسی، مکانیک سازه‌ها، مهندسی زلزله، مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی آب، مهندسی حمل و نقل، مهندسی محیط زیست، مهندسی ساختمان، مهندسی مواد و مهندسی سازه‌های تاریخی می‌پردازد. این دانشکده شامل ۱۲ موسسه و ۵ مرکز تحقیقاتی است. دانشکده مهندسی عمران 3
این دانشکده به آموزش و پژوهش در زمینه‌های علوم پایه کامپیوتر، هوش مصنوعی، پردازش تصویر و گرافیک کامپیوتری، پردازش زبان طبیعی، سیستم‌های اطلاعاتی، سیستم‌های توزیعی و شبکه‌های کامپیوتری، مهندسی نرم‌افزار، محاسبات علمی و محاسبات کوانتومی می‌پردازد. این دانشکده شامل ۱۴ موسسه و ۳ مرکز تحقیقاتی است. دانشکده علوم کامپیوتر 4
این دانشکده به آموزش و پژوهش در زمینه‌های الکترونیک، میکروالکترونیک، مهندسی ارتباطات، مهندسی کنترل، مهندسی انرژی، مهندسی فوتونیک، مهندسی بیومدیکال، مهندسی میکروسیستم‌ها و مهندسی نانو می‌پردازد. این دانشکده شامل ۱۳ موسسه و ۴ مرکز تحقیقاتی است. دانشکده مهندسی برق و فناوری اطلاعات 5
این دانشکده به آموزش و پژوهش در زمینه‌های ریاضیات تحلیلی، ریاضیات کاربردی، ریاضیات محض، ریاضیات عددی، ریاضیات محاسباتی، ریاضیات صنعتی، ریاضیات آماری، ژئودزی، ژئوماتیک، ژئوفیزیک، ژئوانفورماتیک و ژئوماتیک می‌پردازد. این دانشکده شامل ۱۱ موسسه و ۳ مرکز تحقیقاتی است. دانشکده ریاضیات و جئواطلاعات 6
این دانشکده به آموزش و پژوهش در زمینه‌های مکانیک جامدات، مکانیک سیالات، مکانیک ترمودینامیک، مهندسی مواد، مهندسی ماشین‌آلات، مهندسی ساخت و تولید، مهندسی صنایع، مهندسی انرژی، مهندسی هوافضا، مهندسی نوین و مهندسی اقتصادی می‌پردازد. این دانشکده شامل ۱۳ موسسه و ۵ مرکز تحقیقاتی است دانشکده مهندسی مکانیک و صنعتی 7
این دانشکده به آموزش و پژوهش در زمینه‌های فیزیک تجربی، فیزیک نظری، فیزیک کاربردی، فیزیک اتمی و مولکولی، فیزیک هسته‌ای و ذرات بنیادی، فیزیک ماده چگال، فیزیک نور و لیزر، فیزیک آماری و سیستم‌های پیچیده، فیزیک آسترونومی و کیهان‌شناسی، و فیزیک آموزشی می‌پردازد. دانشکده فیزیک 8

رشته های تحصیلی

دانشگاه فنی وین یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه‌های اتریش است که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری 54 رشته تحصیلی را ارائه می‌دهد.

در مقطع کارشناسی 19 رشته، مقطع کارشناسی ارشد 32 رشته و در مقطه دکتری 3 رشته تحصیلی ارائه می‌شود.

چگونگی اخذ پذیرش در دانشگاه

برای تحصیل در دانشگاه فنی اتریش، شما باید شرایط پذیرش دانشگاه را برآورده کنید. این شرایط بستگی به مقطع و رشته تحصیلی شما دارد. به طور کلی، شما نیاز به مدارک زیر دارید:

 • تکمیل فرم پذیرش
 • مدرک تحصیلی و لیست نمرات قبلی (دیپلم، لیسانس، ارشد و غیره) به همراه ترجمه رسمی آن به زبان آلمانی یا انگلیسی
 • مدارک اثبات قبولی دانشگاه در کشور مبدا
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی بسته به زبان تدریس دانشگاه. معمولاً سطح B2 برای زبان آلمانی و نمره 6 آیلتس برای زبان انگلیسی کافی است.
 • پاسپورت معتبر و سایر مدارک اثبات هویت به همراه عکس
 • توصیه‌نامه
 • ارائه اثبات تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های زندگی در اتریش.
 • ارائه بیمه درمانی که تا ۳۰ هزار یورو را پوشش دهد.

مدارک زبان مورد نیاز

برای پذیرش در دانشگاه فنی  وین، شما باید مهارت خود را در زبان آلمانی یا انگلیسی (بسته به رشته تحصیلی مورد نظر) اثبات کنید. برای این منظور، شما باید مدارک زبان معتبری مانند TestDaF، DSH،Goethe-Zertifikat، ÖSD، TOEFL، IELTS یا Cambridge Certificate را ارائه دهید. سطح مورد نیاز برای هر مدرک ممکن است بسته به برنامه تحصیلی متفاوت باشد، اما معمولاً حداقل B2 برای زبان آلمانی و آیلتس 6 برای زبان انگلیسی لازم است.

اگر شما مدرک زبان مورد نیاز را ندارید، می‌توانید در دوره‌های زبانی که توسط دانشگاه فنی وین یا موسسات دیگر برگزار می‌شوند شرکت کنید و پس از گذراندن آزمون‌های مربوطه، مدرک خود را کسب کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه

به طور کلی، هزینه تحصیل در دانشگاه فنی وین بستگی به این دارد که شما از کدام کشور هستید و در چه مقطعی و چه رشته‌ایی می‌خواهید تحصیل کنید. برای دانشجویان ایرانی که می‌خواهند در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا تحصیل کنند، هزینه‌های زیر را باید پرداخت کنند:

 • شهریه: دانشجویان ایرانی در دسته کشورهای خارج از اتحادیه اروپا قرار می‌گیرند و برای هر ترم، باید شهریه‌ای به مبلغ 726.72 یورو، علاوه بر 20 یوروهزینه اتحادیه دانشجویان پرداخت کنند. این شهریه برای تمامی مقاطع یکسان است و تفاوتی ندارد.
 • چنانچه دانشجو ملزم به شرکت در دوره‌های پیش نیاز باشد مبلغ 382.56 یورو برای هر ترم باید پرداخت نماید.
 • هزینه زندگی: برای زندگی در شهر وین، باید حدود 800 تا 1000 یورو در ماه برای هزینه‌های اساسی مانند اجاره خانه، غذا، حمل و نقل و سرگرمی بودجه بندی کنید. البته این مقدار ممکن است بسته به سبک زندگی و نیازهای شما متفاوت باشد.
 • هزینه بیمه: برای تحصیل در اتریش، باید بیمه سلامت داشته باشید. بیمه سلامت دانشجویی در اتریش حدود 60 یورو در ماه است و شما را در برابر هزینه‌های پزشکی و بیمارستانی پوشش می‌دهد.

شرایط اخذ بورس تحصیلی در دانشگاه

بورسیه تحصیلی یکی از راه‌های کمک به دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور است. برخی از دانشگاه‌ها، دولت‌ها و سازمان‌ها بورسیه‌هایی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند که می‌توانند هزینه‌های تحصیلی و زندگی آنها را کاهش دهند. دانشگاه فنی وین نیز برخی از این بورسیه‌ها را به دانشجویان خود اختصاص می‌دهد. برای دریافت بورسیه از دانشگاه وین، شما باید شرایط زیر را داشته باشید:

 •  پذیرش رسمی از دانشگاه وین
 • مدرک تحصیلی معادل یا بالاتر از مقطع درخواستی
 • معدل تحصیلی بالا و رزومه علمی قوی
 • مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی مناسب

برای درخواست بورسیه، شما باید فرم مربوطه را از سایت دانشگاه فنی وین دانلود کنید و با پیوست مدارک لازم، به آدرس ایمیل یا پستی مشخص شده ارسال کنید. مهلت ارسال درخواست بورسیه بسته به نوع و مقطع بورسیه متفاوت است. برای اطلاع از جزئیات بیشتر، با کارشناسان ما در حامیان راه تحصیل آراد تماس بگیرید.

امکانت رفاهی دانشگاه