دانشگاه دویسبورگ اسن Universität Duisburg-Essen

دانشگاه دویسبورگ اسن Universität Duisburg-Essen

تحصیل دانشگاه دویسبورگ اسن Universität Duisburg-Essen

دانشگاه دویسبورگ اسن Universität Duisburg-Essen

دانشگاه دویسبورگ اسن یکی از بزرگترین دانشگاه‌های آلمان می‌باشد که در قلب کلان شهر روهر واقع شده است. این دانشگاه در سال 2003 از ادغام دو دانشگاه در شهرهای دویسبورگ و اسن تأسیس شد. دانشگاه دویسبورگ اسن دارای بیش از ۳۰۰ برنامه تحصیلی در سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد که در حوزه‌های مختلفی از جمله علوم انسانی، علوم اجتماعی، فیزیک، شیمی، بیولوژی، مهندسی، اقتصاد و حسابداری ارائه می‌شود. این دانشگاه جزء دانشگاه‌های پیشرو در زمینه تحقیقات و دارای تجهیزات پیشرفته در زمینه‌های زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و مهندسی می‌باشد. همچنین این دانشگاه به برگزاری برنامه‌های تحصیلی با همکاری بین‌المللی توجه زیادی دارد. دانشگاه دویسبورگ اسن به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر المان از جوایز و افتخارات متعددی نیز برخوردار است که شامل جایزه BMBF Innovation, جایزه دریافتی به عنوان یکی از دانشگاه‌های درخشان در جایزه رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۱ و جایزه جهانی آموزش عالی QS Stars می‌باشد. واحدهای تحقیقاتی این دانشگاه نیز شامل موسسه‌های مختلفی از جمله مرکز تحقیقاتی منابع انسانی (RINCH)، مرکز تحقیقاتی علوم پایه (CENIDE) و مرکز تحقیقاتی رهبری فناوری و نوآوری می‌باشد.

تعداد دانشکده: 10

تعداد دانشجو:  41,414

تعداد دانشجو بین‌المللی: 7,880

ددلاین مهلت اپلای در ترم تابستان 15 ژانویه
ددلاین مهلت اپلای در ترم زمستان 15 جولای

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS  در سال 2024 : دویسبورگ اسن در این رتبه‌بندی در رتبه 771 تا 780 قرار گرفته است.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز هایر ادوکیشن (THE): دویسبورگ اسن در این رتبه‌بندی در رتبه 251 تا 300  قرار گرفته است.

این مطلب هم بخوانید  تحصیل و زندگی در مونیخ Munich

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی US News: دویسبورگ اسن در این رتبه‌بندی در رتبه 300 قرار گرفته است.

چرا تحصیل دانشگاه دویسبورگ اسن Universität Duisburg-Essen

 • رتبه بین‌المللی: دانشگاه دویسبورگ اسن در جهان رتبه بالایی را در رده‌بندی دانشگاه‌ها دارد. این دانشگاه به تحصیل‌کردن دانشجویان بین‌المللی کمک بی‌نظیری می‌کند.
 • برنامه‌های تحصیلی شفاف: دانشگاه دویسبورگ اسن برنامه‌های تحصیلی شفاف دارد که به دانشجویان امکان می‌دهد تا برنامه‌های تحصیلی مطابق با تمایلات و نیازهایشان را انتخاب کنند.
 • آموزش با کیفیت: دانشگاه دویسبورگ اسن به دانشجویان خود آموزش با کیفیت و برای کسب شغل مناسب و موفقیت در دانشگاه و در زندگی پس از دانشگاه ارائه می‌دهد.
 • فرصت‌های شغلی: دانشگاه دویسبورگ اسن از ارتباطات بین‌المللی قوی برخوردار است و دانشجویان به کارفرمایان بین‌المللی و محلی متصل می‌شوند.
 • زندگی دانشجویی: دانشگاه دویسبورگ اسن شهری دوستدار دانشجویی است و مراکز فرهنگی، هنری و ورزشی خوبی برای دانشجویان وجود دارد.

موقعیت مکانی دانشگاه

دانشگاه دویسبورگ اسن یکی از بزرگترین دانشگاه های آلمان است که در دو شهر دویسبورگ و اسن واقع شده است. این دانشگاه در مرکز منطقه رور قرار دارد که یکی از پرجمعیت ترین و صنعتی ترین مناطق اروپا است. این دانشگاه در سال ۲۰۰۳ از ادغام دو دانشگاه قدیمی تر به وجود آمد.

اماکن دیدنی اطراف دانشگاه دویسبورگ اسن بستگی به این دارد که در کدام پردیس تحصیل می کنید. در پردیس دویسبورگ می توانید از باغ حیوانات، موزه لایفر، بندر داخلی و پارک لاندسکافتن بزرگ دیدن کنید. در پردیس اسن می توانید از موزه فولکوانگ، معبد زوروآستری، مرکز خرید لیمبک و پارک گرولاه بزرگ بازدید کنید.

خطوط مترو و اتوبوسی اطراف دانشگاه دویسبورگ اسن نیز متفاوت هستند. در پردیس دویسبورگ می توانید از خطوط U79، U903، 901، 924 و 926 مترو و خطوط 924، 926، 933، 934 و SB40 اتوبوس استفاده کنید. در پردیس اسن می توانید از خطوط U11، U17، U18، 101، 103، 105، 106 و 107 مترو و خطوط 145، 146، 147، 154، 155، 160، 161، 162، 166، 169، 170، 172، 173، 174، 183، 184، 185، 186، SB15، SB16 و SB19 اتوبوس استفاده کنید.

پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه دویسبورگ اسن

دانشگاه دویسبورگ اسن دارای دو پردیس اصلی در شهرهای دویسبورگ و اسن است. هر پردیس شامل چندین دانشکده و موسسه است که در زمینه های مختلف تحصیلی و تحقیقاتی فعالیت می کنند. در ادامه به معرفی هر پردیس و دانشکده های آن می پردازیم.

پردیس دویسبورگ: این پردیس در شمال شهر دویسبورگ واقع شده است و دارای یک محیط سبز و دوستانه است. در این پردیس دانشکده های زیر قرار دارند:

نام دانشکدهشرح
دانشکده زیست شناسیاین دانشکده در زمینه های زیست شناسی سلولی، زیست شناسی مولکولی، زیست شناسی تکاملی، زیست شناسی اکولوژی، زیست شناسی ژنتیک، زیست شناسی میکروبی، زیست شناسی گیاهی، زیست شناسی حیوانی و زیست شناسی آموزشی تحقیق و آموزش می دهد.
دانشکده شیمیاین دانشکده در زمینه های شیمی عمومی، شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی آلی، شیمی فیزیک، شیمی بیوشیمی، شیمی نانو، شیمی آموزشی و شیمی محیط زیست فعالیت می کند.
دانشکده فیزیکاین دانشکده در زمینه های فیزیک تجربی، فیزیک نظری، فیزیک کامپیوتری، فیزیک آموزشی و فیزیک پزشکی تخصص دارد.
دانشکده ریاضیاین دانشکده در زمینه های ریاضی خالص، ریاضی کاربردی، ریاضیات مالی، ریاضیات صنعتی، ریاضیات کامپیوتری و ریاضیات آموزشی تحقیق و آموزش می دهد.
دانشکده مهندسیاین دانشکده یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشکده های مهندسی در آلمان است که در زمینه های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی مواد، مهندسی محیط زیست و مهندسی نانو فعالیت می کند.

پردیس اسن: این پردیس در جنوب شهر اسن واقع شده است و دارای یک محیط شهری و پویا است. در این پردیس دانشکده های زیر قرار دارند:

نام دانشکدهشرح
دانشکده علوم انسانیاین دانشکده در زمینه های زبان شناسی، ادبیات، تاریخ، فلسفه، علوم اسلامی، علوم رسانه ای، علوم فرهنگی، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و علوم آموزشی تحقیق و آموزش می دهد.
دانشکده اقتصاداین دانشکده در زمینه های اقتصاد، مدیریت، حسابداری، بازاریابی، مالی، عملیات، اطلاعات، سیستم ها، تصمیم گیری، رفتار سازمانی و اخلاق کسب و کار فعالیت می کند.
دانشکده پزشکیاین دانشکده در زمینه های پزشکی عمومی، پزشکی بالینی، پزشکی تجربی، پزشکی اجتماعی، پزشکی آموزشی و پزشکی مراقبتی تحقیق و آموزش می دهد. این دانشکده همچنین با بیمارستان های مختلف در شهر اسن همکاری دارد.

رشته های تحصیلی

دانشگاه دویسبورگ اسن Universität Duisburg-Essen در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌های تحصیلی متنوعی را ارائه می‌دهد. برخی از این رشته‌ها عبارتند از:

رشته‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی - دانشگاه دویسبورگ آلمان

مقطع کارشناسی
مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی مواد، مهندسی صنایع، مهندسی محیط زیست، مهندسی نانو، ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم تربیتی، مدیریت و اقتصاد کسب و کار، حقوق، پزشکی و ...

رشته‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد - دانشگاه دویسبورگ آلمان

مقطع کارشناسی ارشد
مهندسی برق و اطلاعات، مهندسی مکانیک و علوم مهندسی، مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر، مهندسی شیمی و علوم شیمی، مهندسی مواد و علوم مواد، مهندسی صنایع و علوم صنایع، مهندسی محیط زیست و علوم محیط زیست، مهندسی نانو و علوم نانو، ریاضی و علوم ریاضی، فیزیک و علوم فیزیک، شیمی و علوم شیمی، زیست شناسی و علوم زیستی، علوم انسانی و علوم اجتماعی، علوم تربیتی و علوم آموزشی، مدیریت و اقتصاد کسب و کار و علوم مدیریتی، حقوق و علوم حقوقی، پزشکی و علوم پزشکی و ...

رشته‌های ارائه شده در مقطع دکتری - دانشگاه دویسبورگ آلمان

مقطع دکتری
مهندسی برق و اطلاعات، مهندسی مکانیک و علوم مهندسی، مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر، مهندسی شیمی و علوم شیمی، مهندسی مواد و علوم مواد، مهندسی صنایع و علوم صنایع، مهندسی محیط زیست و علوم محیط زیست، مهندسی نانو و علوم نانو، ریاضی و علوم ریاضی، فیزیک و علوم فیزیک، شیمی و علوم شیمی، زیست شناسی و علوم زیستی، علوم انسانی و علوم اجتماعی، علوم تربیتی و علوم آموزشی، مدیریت و اقتصاد کسب و کار و علوم مدیریتی، حقوق و علوم حقوقی، پزشکی و علوم پزشکی و ...

الزامات و مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در دانشگاه دویسبورگ اسن

برای اخذ ویزای آلمان و پذیرش تحصیلی از دانشگاه دویسبورگ اسن، شما به مدارک زیر نیاز دارید :

 • فرم درخواست ویزای دانشجویی
 • گذرنامه معتبر
 • دو عکس رنگی با ابعاد 3.5 × 4.5
 • تاییدیه پذیرش تحصیلی از دانشگاه دویسبورگ اسن
 • مدارک تحصیلی قبلی (گواهی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و ...)
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی بسته به زبان رشته تحصیلی
 • اثبات مالی کافی برای پوشش هزینه های زندگی در آلمان (حداقل 10,332 یورو در سال)
 • بیمه سلامت مناسب برای مدت اقامت در آلمان

این مدارک را باید به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود ارائه دهید. برای اخذ ویزا به مدارک دیگری نیز نیاز می‌باشد همچنین ممکن است برای ثبت نام در دانشگاه دویسبورگ اسن به مدارک اضافی نیاز باشد جهت اطلاع از تمامی مدارک با کارشناسان ما در حامیان راه تحصیل آراد تماس حاصل نمایید.

سطح زبان مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در دانشگاه دویسبورگ اسن

نوع آزموننمره قبولی
TestDafحد اقل نمره 4 در هر بخش
DSHسطح 2 یا 3
DSDسطح 2
دیپلم زبان آلمانیسطح 2
آزمون KDS، GDS وZOP از موسسه ی گوته

هزینه تحصیل در دانشگاه دویسبورگ اسن

به طور کلی، هزینه تحصیل در دانشگاه دویسبورگ اسن رایگان است. اما دانشجویان باید یک هزینه مشارکتی به مبلغ 297 یورو در هر ترم بپردازند. این هزینه شامل بیمه سلامت، حمل و نقل عمومی و خدمات دانشجویی است. هزینه های زندگی در شهر دویسبورگ اسن به طور متوسط حدود 794 یورو در ماه است. این هزینه ها شامل اجاره خانه، غذا، لباس، فرهنگ و تفریح و ... می‌شوند.

امکانات رفاهی دانشگاه دویسبورگ اسن

دانشگاه دویسبورگ اسن به دانشجویان خود امکانات رفاهی متنوعی ارائه می دهد. برخی از این امکانات عبارتند از:

 • خوابگاه ها و اقامتگاه های دانشجویی با قیمت های مناسب و شرایط مختلف
 • اداره بین الملل برای ارائه خدمات پشتیبانی، مشاوره، راهنمایی و اطلاع رسانی به دانشجویان بین المللی
 • خدمات ICT برای فراهم سازی زیرساخت های مورد نیاز برای مراکز پردازش داده، محاسباتی و رسانه دانشگاه
 • امکانات ورزشی گوناگون در قالب باشگاه فعال در رشته های مختلف
 • کمیته عمومی دانشجویی برای تامین منافع دانشجویان در سیاست های دانشگاه، ارائه خدمات فرهنگی و ورزشی و پوشش همه جنبه های زندگی دانشجو

خوابگاه های دانشگاه دویسبورگ اسن :

دانشگاه خود خوابگاه دانشجویی ارائه نمی دهد. تنها خوابگاه های Studentenwerk و یا خوابگاه های خصوصی وجود دارند. خوابگاه های Studentenwerk در شهرهای دویسبورگ و اسن واقع شده اند و شامل اتاق های تک نفره، دو نفره و چند نفره با امکانات مختلف هستند. خوابگاه های خصوصی معمولا از طریق آگهی های اینترنتی یا روزنامه های محلی قابل یافتن هستند. این خوابگاه ها ممکن است قیمت ها و شرایط متفاوتی داشته باشند. قیمت اجاره خوابگاه های دانشجویی در میانگین حدود 300 یورو در ماه است. این قیمت ممکن است بسته به موقعیت، اندازه، تجهیزات و سرویس های خوابگاه متغیر باشد. شما می‌توانید برای آگاهی بیشتر از شرایط و  قیمت خوابگاه‌ها با مشاوران آراد استادی تماس حاصل فرمائید. لازم به ذکر است برای انتخاب خوابگاه‌ها به این نکته دستشویی و حمام داخل اتاق است یاخیر دقت کنید.