دانشگاه علوم مالزی Universiti Sains Malaysia

تحصیل در دانشگاه علوم مالزی Universiti Sains Malaysia

معرفی دانشگاه علوم مالزی

دانشگاه علوم مالزی  Universiti Sains Malaysia (USM) دومین دانشگاه قدیمی مالزی و یکی از دانشگاه های پیشرو در این کشور است. محور اصلی آن در توسعه آموزش عالی در زمینه های علوم طبیعی، علوم کاربردی، علوم پزشکی و بهداشت، علوم دارویی، علوم و فناوری ساختمان، علوم اجتماعی، علوم انسانی و آموزش است. USM تنها دانشگاه APEX در مالزی است. وضعیت ویژه ای که توسط وزارت تحصیلات عالی اعطا شده است. دستور کار APEX (برنامه شتاب یافته برای تعالی) در میان سایر موارد این است که دانشگاه را به یکی از بهترین مؤسسات آموزش عالی در جهان تبدیل کند. USM همچنین دانشگاه فشرده پژوهشی ممتاز در کشور مالزی است و رویکردی نوآورانه را برای آموزش عالی اتخاذ کرده است و از سیستم سنتی دانشکده به سیستم مدارس گسترده تغییر میکند.

تعداد دانشکده: 26 مدرسه، 14 مرکز و 5 مؤسسه

تعداد دانشجو:  20,714

تعداد دانشجو بین‌المللی: 7,979

جدول زمان ارسال مدارک به دانشگاه
مقطع تحصیلی ددلاین
کارشناسی ۱ می
ارشد ۱ ژوئن

 

دانشگاه علوم مالزی در سال ۲۰۲۴ در رتبه‌بندی‌های مختلف بین‌المللی رتبه‌های متفاوتی کسب کرده است. برخی از این رتبه‌بندی‌ها عبارتند از:

 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز هایر ادوکیشن (THE): دانشگاه علوم مالزی در این رتبه‌بندی در رتبه 401 – 500 قرار گرفته است.
 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی US NEWS : دانشگاه علوم مالزی در این رتبه‌بندی در رتبه 504 قرار گرفته است.
 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS: دانشگاه علوم مالزی در این رتبه‌بندی در رتبه 137 قرار گرفته است.
این مطلب هم بخوانید  دانشگاه تونکو عبدالرحمن Universiti Tunku Abdul Rahman - UTAR

چرا تحصیل در دانشگاه علوم مالزی؟

تحصیل در دانشگاه USM مالزی می‌تواند برای دانشجویان بین‌المللی چندین مزیت داشته باشد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • دانشگاه USM یکی از برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی دولتی در مالزی است که در رتبه‌بندی‌های جهانی و منطقه‌ای رتبه‌های بالایی کسب کرده است.
 • این دانشگاه با همکاری دانشگاه KLE هند، مدرک دکترای پزشکی (USM) را نیز ارائه می‌دهد.
 • دانشگاه USM برنامه‌های درسی متنوعی را در حوزه‌های مختلف علمی، فنی، انسانی و هنری ارائه می‌دهد که با استانداردهای بین‌المللی هم‌خوانی دارند.
 • دانشگاه USM امکانات رفاهی و آموزشی مناسبی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است، از جمله خوابگاه‌ها، کتابخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، کلینیک‌ها، امکانات ورزشی و تفریحی و غیره.
 • دانشگاه USM بورسیه‌ها و تسهیلات مالی مختلفی را برای دانشجویان بین‌المللی اختصاص داده است که می‌توانند هزینه‌های تحصیلی و زندگی آن‌ها را کاهش دهند.
 • دانشگاه USM در شهر پنانگ واقع شده است که یکی از شهرهای زیبا، تاریخی و فرهنگی مالزی است که دارای آب و هوای معتدل، طبیعت سرسبز، میراث جهانی یونسکو، غذاهای خوشمزه و مردمان مهربان و مهمان‌دوست است.

این‌ها فقط بخشی از دلایلی هستند که تحصیل در دانشگاه USM مالزی را به دانشجویان بین‌المللی توصیه می‌کنند. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر هستید، با کارشناسان ما در آراد استادی تماس حاصل نمایید.

موقعیت مکانی دانشگاه

دانشگاه USM مالزی دارای سه پردیس است که در شهرهای مختلف قرار دارند.

پردیس اصلی دانشگاه در جزیره زیبای پنانگ واقع شده است که یک مکان میراث جهانی یونسکو است. در این جزیره می‌توانید از خیابان‌های تاریخی، هنر خیابانی، معماری استعماری، معابد، مساجد و غذاهای خوشمزه لذت ببرید. برای رسیدن به پنانگ می‌توانید از طریق پروازهای بین‌المللی یا داخلی از کوالالامپور استفاده کنید. از آنجا که پنانگ شهری توریستی است، پروازهای زیادی از سنگاپور، بانکوک، چین و غیره دارد. اگر پروازتان مستقیم به مقصد پنانگ نبود، می‌توانید ابتدا به کوالالامپور بروید و با یک پرواز داخلی خودتان را به پنانگ برسانید.

پردیس دوم دانشگاه USM در ایالت کلانتان واقع شده است که دانشکده پزشکی و دندانپزشکی را در بر می‌گیرد. این ایالت مهد فرهنگ مالزی است و ورزش‌ها و هنرهای سنتی زیادی دارد. سواحل شنی کلانتان نیز توریست‌های زیادی را به این منطقه می‌کشاند. برای رسیدن به کلانتان می‌توانید از طریق پروازهای داخلی از کوالالامپور یا پنانگ استفاده کنید. همچنین می‌توانید با قطار یا اتوبوس از کوالالامپور به کوتا بارو، پایتخت کلانتان، بروید.

پردیس سوم دانشگاه USM در نیبونگ تبال واقع شده است که دانشکده مهندسی را در بر می‌گیرد. این پردیس در فاصله ۵۰ کیلومتری از پردیس اصلی قرار دارد و در نزدیکی مرز با تایلند است. این منطقه دارای مناظر طبیعی زیبا و مزارع برنج است. برای رسیدن به نیبونگ تبال می‌توانید از طریق اتوبوس یا تاکسی از پنانگ استفاده کنید. همچنین می‌توانید با قطار از کوالالامپور یا تایلند به این منطقه بروید.

دانشکده‌ها

دانشگاه USM مالزی دارای 26 مدرسه، 14 مرکز و 5 مؤسسه است که در زمینه‌های مختلف علوم و مهندسی فعالیت می‌کنند. لیست بخشی از دانشکده‌ها به شرح زیر است:

دانشکده دندانپزشکیDental Science
دانشکده پزشکیMedical science
دندانپزشکی و پزشکی پیشرفتهAdvanced Medical and Dental
مهندسی رودخانهRiver Engineering & Urban Drainage
دانشکده زبان ، ادبیات و مترجمیLanguages, Literacies and Translation
موسسه تحقیقاتی پزشکی مولکولیMolecular Medicine INFORMM
 ساختار و تکنولوژی مالتی مدیاInstructional Technology & Multimedia
دانشکده فیزیکPhysics
دانشکده علوم انسانیHumanities
دانشکده طراحی و ساختHousing , Building and Planning
دانشکده شیمی Chemical Science
دانشکده کامپیوترComputer Science
دانشکده مهندسی هوانوردیAerospace Engineering
دانشکده مهندسی شیمیChemical Engineering
دانشکده مهندسی عمرانCivil Engineering
مرکز تحقیقات داروئیCentre for Drug Research
 مرکز کنترل دوپبنگDoping Control Centre
مرکز سم شناسیNational Poison Centre
مرکز باستان شناسی مالزیArchaeological Research Malaysia
دانشکده علوم زیستیBiological Science
دانشکده علوم اجتماعیSocial Science
دانشکده مهندسی برق و الکترونیکElectrical & Electronic Engineering
مهندسی مواد و منابع معدنیMaterial & Mineral Resource Engineering
دانشکده آموزشEducational Studies
دانشکده آموزش از راه دورDistance Education
دانشکده داروسازیPharmacy
دانشکده مهندسی مکانیکMechanical Engineering
دانشکده علوم بهداشتHealth Science
دانشکده ریاضیMathematical Sciences
دانشکده هنرArts
دانشکده تکنولوژی صنایعIndustrial Technology
دانشکده مدیریتManagement
 مطالعات سیاست بین الملل Policy and International Studies
مرکز تحقیقات توسعه زنانWomen’s Development
مرکز زیست شناسی بیوشیمیCenter for Chemical Biology
 مرکز مطالعات ساحلی و دریاییCentre for Marine and Coastal Studies

رشته های تحصیلی

دانشگاه USM مالزی طیف وسیعی از رشته‌ها را برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. بخشی از رشته‌های ارائه شده و شهریه دوره به شرح زیر است:

 

الزامات و مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش

برای اخذ پذیرش در دانشگاه USM مالزی، بسته به مقطع و رشته‌ی تحصیلی مورد نظرتان، ممکن است مدارک مختلفی لازم باشد. اما به طور کلی، مدارک زیر را باید آماده کنید:

 • رونوشت ترجمه شده و تأیید شده از مدارک تحصیلی قبلی و ریزنمرات آن‌ها
 • گذرنامه معتبر با حداقل ۱۸ ماه اعتبار
 • چند قطعه عکس سایز پاسپورت
 • گواهینامه زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس، تافل یا C1 پیشرفته
 • توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه در صورت نیاز
 • رزومه یا CV در صورت نیاز
 • پروپوزال تحقیقاتی برای دوره‌های تکمیلی
 • مدارک آزمون‌های GRE یا GMAT برای دوره‌های تکمیلی
 • گزارش پزشکی عمومی برای اثبات سلامتی

در مورد مدارک مورد نیاز برای هر رشته، می‌توانید با کارشناسان ما در آراداستادی تماس حاصل نمایید.

مدارک زبان مورد نیاز

برای اخذ پذیرش در دانشگاه USM مالزی، باید مهارت زبان انگلیسی خود را با گواهینامه‌های معتبری مانند آیلتس، تافل یا C1 پیشرفته اثبات کنید. نمره مورد نیاز برای هر مقطع تحصیلی ممکن است متفاوت باشد، اما به طور کلی، حداقل نمره‌های زیر را باید داشته باشید:

 • کارشناسی: آیلتس 5.5، تافل 79، C1 پیشرفته 162
 • ارشد: آیلتس 6، تافل 87، C1 پیشرفته 169
 • دکتری: آیلتس 6.5، تافل 95، C1 پیشرفته 176

این‌ها فقط نمره‌های حداقل هستند و برخی از رشته‌ها ممکن است نمره‌های بالاتری را خواستار باشند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر در مورد نمره‌های مورد نیاز برای هر رشته و مقطع، می‌توانید با کارشناسان ما در حامیان راه تحصیل آراد تماس حاصل نمایید.

شرایط اخذ بورس تحصیلی در دانشگاه

دانشگاه USM مالزی برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های مختلفی را ارائه می‌دهد که می‌توانند هزینه‌های تحصیلی و زندگی آن‌ها را کاهش دهند. برخی از این بورسیه‌ها عبارتند از:

 

نوع بورسیهشرح
بورسیه بانک توسعه اسلامی (IDB)این بورسیه توسط بانک توسعه اسلامی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های مرتبط با توسعه اسلامی تحصیل می‌کنند. این بورسیه شامل شهریه، هزینه‌های زندگی، بیمه و بلیت رفت و برگشت به کشور مبدأ می‌شود. برای دریافت این بورسیه، باید مدارک تحصیلی، گواهینامه زبان انگلیسی، توصیه‌نامه، انگیزه‌نامه و پروپوزال تحقیقاتی را ارائه دهید. همچنین باید در رشته‌هایی تحصیل کنید که با اهداف توسعه اسلامی هم‌خوانی داشته باشند.
برنامه بورس تحصیلی و کمک هزینه مشترک المنافع (CSFP)این بورسیه توسط دانشگاه USM مالزی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های مختلف تحصیل می‌کنند این بورسیه شامل شهریه، هزینه‌های زندگی، بیمه و بلیت رفت و برگشت به کشور مبدأ می‌شود. برای دریافت این بورسیه، باید مدارک تحصیلی، گواهینامه زبان انگلیسی، توصیه‌نامه، انگیزه‌نامه و پروپوزال تحقیقاتی را ارائه دهید. همچنین باید در رشته‌هایی تحصیل کنید که با اهداف توسعه ملی مالزی هم‌خوانی داشته باشند.
بورسیه بین‌المللی مالزی (MIS)این بورسیه توسط دولت مالزی به دانشجویان برجسته بین‌المللی ارائه می‌شود که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های مالزی تحصیل می‌کنند. این بورسیه شامل شهریه، هزینه‌های زندگی، بیمه و بلیت رفت و برگشت به کشور مبدأ می‌شود. برای دریافت این بورسیه، باید مدارک تحصیلی، گواهینامه زبان انگلیسی، توصیه‌نامه، انگیزه‌نامه و پروپوزال تحقیقاتی را ارائه دهید. همچنین باید در رشته‌هایی تحصیل کنید که با اهداف توسعه ملی مالزی هم‌خوانی داشته باشند.

این‌ها فقط بخشی از بورسیه‌هایی هستند که دانشگاه USM مالزی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر در مورد شرایط و مدارک مورد نیاز برای هر بورسیه، با کارشناسان ما در حامیان راه تحصیل آراد در تماس باشید.

امکانت رفاهی دانشگاه

دانشگاه USM مالزی یکی از برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی دولتی در مالزی است که امکانات رفاهی متنوعی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. برخی از این امکانات عبارتند از:

 • خوابگاه و اقامتگاه دانشجویی: دانشگاه USM مالزی دارای خوابگاه‌های مدیریت شده با اتاق‌های تک نفره و چند نفره، تهویه مناسب، تجهیزات کامل، اینترنت پرسرعت و رایگان، امنیت بالا و خدمات پذیرایی و تغذیه است. همچنین دانشجویان می‌توانند از آپارتمان‌های خارج از دانشگاه با قیمت مناسب استفاده کنند.
 • کتابخانه با هزاران جلد مقاله و کتاب: دانشگاه USM مالزی دارای سه کتابخانه‌ی اصلی و چندین کتابخانه‌ی تخصصی است که در زمینه‌های مختلف علمی، فنی، انسانی و هنری منابع علمی و تکنولوژی، پایگاه‌های الکترونیکی، سرویس‌های مورد تأیید با استانداردهای بین‌المللی را ارائه می‌دهند.
 • سالن‌های غذاخوری و رستوران، کافی‌شاپ، تریا و: دانشگاه USM مالزی دارای چندین سالن غذاخوری و رستوران است که غذاهای متنوع و خوشمزه‌ای را با قیمت مناسب به دانشجویان عرضه می‌کنند. همچنین دانشجویان می‌توانند از کافی‌شاپ‌ها، تریاها و فروشگاه‌های داخل و خارج از دانشگاه برای خرید و تفریح استفاده کنند.
 • مرکز بهداشت و سلامت دانشجویان: دانشگاه USM مالزی دارای کلینیک‌های سلامت و داروخانه‌ها است که خدمات پزشکی، دندانپزشکی، مشاوره‌ای، تغذیه‌ای و واکسیناسیون را به دانشجویان ارائه می‌دهند. همچنین دانشجویان می‌توانند از بیمه‌های سلامت دانشگاهی یا خارج از دانشگاه بهره‌مند شوند.
 • مرکز آموزش زبان: دانشگاه USM مالزی دارای مرکز آموزش زبان است که دوره‌های آموزشی در زبان‌های مختلف مانند انگلیسی، مالایی، چینی، عربی، فرانسوی و غیره را به دانشجویان ارائه می‌دهد. همچنین دانشجویان می‌توانند از آزمون‌های زبانی مانند آیلتس، تافل، C1 پیشرفته و غیره در این مرکز شرکت کنند.
 • سالن همایشات، سینما، تئاتر و ...: دانشگاه USM مالزی دارای چندین سالن همایشات، سینما، تئاتر و مراکز فرهنگی و هنری است که برنامه‌های علمی، آموزشی، فرهنگی، هنری و تفریحی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. همچنین دانشجویان می‌توانند از باشگاه‌های هنری و اجتماعی دانشگاه برای علاقه‌مندی‌های خود استفاده کنند.
 • باشگاه بدنسازی و زمین‌های ورزشی و سالن: دانشگاه USM مالزی دارای باشگاه بدنسازی و زمین‌های ورزشی و سالن است که امکانات ورزشی مانند فوتبال، بسکتبال، والیبال، بدمینتون، تنیس، شنا، ژیمناستیک و غیره را به دانشجویان ارائه می‌دهند. همچنین دانشجویان می‌توانند از تیم‌های ورزشی دانشگاه برای شرکت در مسابقات داخلی و بین‌المللی استفاده کنند.

این‌ها فقط بخشی از امکانات رفاهی دانشگاه USM مالزی هستند که دانشجویان می‌توانند از آنها بهره‌مند شوند. این دانشگاه همچنین فرصت‌های تحقیقاتی، تعاملات بین‌المللی و مشاوره‌های شغلی را نیز برای دانشجویان فراهم می‌کند.