دانشگاه UTM مالزی Universiti Teknologi Malaysia

تحصیل در دانشگاه UTM مالزی

دانشگاه UTM مالزی

دانشگاه UTM مالزی یک مدرسه فنی است که فعالیت خود را در ولد رود کوالالامپور در سال 1904 جهت تحصیل در مالزی و برای آموزش دستیاران فنی برای دپارتمان‌های راه آهن، نقشه برداری و کارهای عمومی ایالات فدرال مالایی آغاز کرد. در سال 1941، دانشکده فنی به وضعیت کالج ارتقا یافت و در سال 1955، دانشکده فنی توسط کمیسر عالی بریتانیا، سر دونالد مک گیلیوری، تشکیل و رسما افتتاح شد. دانشکده فنی در سالهای اولیه خود دوره های مهندسی را در سطح دیپلم در رشته های مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و رادیو، نقشه برداری زمین، معماری ساختمان و نقشه برداری کمی برگزار کرد. دوره تخصصی مهندسی خودرو برای افسران اجرای حمل و نقل ارائه شد. در سال 1960، دانشکده فنی دوره های مهندسی خود را به سطح لیسانس ارتقا داد، جایی که دانشجویانی که دوره ها را دنبال می کردند فرصت شرکت در امتحانات حرفه ای را داشتند که توسط موسسه مهندسین عمران، موسسه مهندسین مکانیک، موسسه سلطنتی معماران بریتانیا و سلطنتی انجام می‌شد.

موسسه نقشه برداران خبره، انگلستان در سال 1972، دانشکده فنی به طور رسمی با نام Institut Teknologi Kebangsaan (موسسه ملی فناوری) به وضعیت دانشگاه ارتقا یافت. بعداً، در سال 1975، این موسسه به Universiti Teknologi Malaysia (UTM) تغییر نام داد.

تعداد دانشکده: 10

تعداد دانشجو:  17,884

تعداد دانشجو بین‌المللی: 5,741

دانشگاه UTM مالزی در سال ۲۰۲۴ در رتبه‌بندی‌های مختلف بین‌المللی رتبه‌های متفاوتی کسب کرده است. برخی از این رتبه‌بندی‌ها عبارتند از:

 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز هایر ادوکیشن (THE): دانشگاه UTM در این رتبه‌بندی در رتبه 401 – 500 قرار گرفته است.
 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی US NEWS : دانشگاه UTM در این رتبه‌بندی در رتبه 379 قرار گرفته است.
 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS: دانشگاه UTM در این رتبه‌بندی در رتبه 188 قرار گرفته است.
این مطلب هم بخوانید  دانشگاه علوم مالزی Universiti Sains Malaysia

برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت تحصیل در مالزی با کارشناسان ما در حامیان راه تحصیل آراد تماس حاصل نمایید.

موقعیت مکانی دانشگاه

امروزه UTM دارای دو پردیس است. پردیس اصلی 1222 هکتاری آن در اسکودای، جوهور باهرو - منطقه ای غنی از فناوری و از نظر فرهنگی پر جنب و جوش - در قسمت جنوبی مالزی واقع شده است. همچنین از نظر استراتژیک در منطقه توسعه اسکندر (IDR) قرار دارد که قرار است مرکز رشد اقتصادی ویژه جوهور جنوبی باشد، جدا از اینکه محله جنوبی شبه جزیره مالزی است. پردیس شهری قدیمی 18 هکتاری آن در Jalan Semarak، کوالالامپور واقع شده است.

اماکن دیدنی اطراف دانشگاه ملی مالزی عبارتند از:

 • پارک ملی گونونگ گادینگ: این پارک یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های ملی مالزی است که دارای گونه‌های گیاهی و حیوانی متنوع و منحصر به فرد است. در این پارک می‌توانید بزرگترین گل جهان را که نام آن رافلزیا است ببینید.
 • جزیره مانوکان: این جزیره دومین جزیره در پارک ملی تونک عبدالرحمان و نخستین پارک ملی آبی مالزی است. این جزیره دارای سواحل زیبا، صخره‌های مرجانی و امکانات تفریحی متنوعی مانند پاراسیلینگ و غواصی است.
 • غارهای باتو: این غارها یکی از مکان‌های مذهبی و تاریخی مالزی است که در آن مجسمه‌ها و معابد هندو وجود دارد. این غارها دارای بافت آهکی و مناظر طبیعی خیره کننده‌ای است.

خطوط مترو و اتوبوس اطراف دانشگاه ملی مالزی عبارتند از:

برای رفتن به این اماکن می‌توانید از ایستگاه‌های اتوبوس و مترویی اطراف دانشگاه UTM استفاده کنید. برخی از این ایستگاه‌ها عبارتند از:

 • ایستگاه اتوبوس UTM: این ایستگاه در داخل پردیس دانشگاه قرار دارد و از آن می‌توانید به شهر جوهوربهرو و سایر نقاط مالزی سفر کنید.
 • ایستگاه مترویی UTM: این ایستگاه در نزدیکی پردیس دانشگاه در کوالالامپور واقع شده است و از آن می‌توانید به مراکز مهم شهر مانند برج‌های دوقلوی پتروناس و مرکز خرید سوریا کلی سی‌سی دسترسی داشته باشید.

دانشکده‌ها

دانشگاه UTM مالزی دارای 10 دانشکده است که در زمینه‌های مختلف علوم و مهندسی فعالیت می‌کنند. لیست دانشکده‌ها به شرح زیر است:

نام دانشکدهتوضیحات
دانشکده کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتیاین دانشکده رشته‌های مرتبط با علوم کامپیوتر، نرم‌افزار، شبکه، گرافیک، بیوانفورماتیک و مهندسی داده را ارائه می‌دهد
دانشکده محیط زیستاین دانشکده رشته‌های مرتبط با معماری، کمیت سنجی، ساخت و ساز، برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، معماری منظر، مهندسی ژئوماتیک، ژئوانفورماتیک، مدیریت و توسعه زمین و املاک را ارائه می‌دهد
دانشکده مهندسی شیمیاین دانشکده رشته‌های مرتبط با مهندسی شیمی، زیست فرآیند، گاز، نفت و هسته‌ای را ارائه می‌دهد
دانشکده مهندسی عمراناین دانشکده رشته‌های مرتبط با مهندسی عمران، سازه، زلزله، آب، ترافیک، مواد و محیط را ارائه می‌دهد
دانشکده آموزشاین دانشکده رشته‌های مرتبط با آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم، معارف، علوم ورزشی، ریاضی، فیزیک، شیمی و توسعه منابع انسانی را ارائه می‌دهد
دانشکده مهندسیاین دانشکده رشته‌های مرتبط با مهندسی الکترونیک، برق، مکاترونیک، زیست پزشکی، سیستم‌های الکترونیکی، دقیق مکانیک و فرآیندهای شیمی را ارائه می‌دهد.
دانشکده مهندسی مکانیکاین دانشکده رشته‌های مرتبط با مهندسی مکانیک، مواد، صنایع، هوانوردی، خودرو، ساخت و تولید و معماری دریایی و مهندسی فراساحل را ارائه می‌دهد.
دانشکده علوماین دانشکده رشته‌های مرتبط با علوم زیست شناسی، شیمی، ریاضی، فیزیک، زیست شناسی صنعتی، شیمی صنعتی، ریاضی صنعتی و فیزیک صنعتی را ارائه می‌دهد.
دانشکده مدیریتاین دانشکده رشته‌های مرتبط با حسابداری، مدیریت، بازاریابی و روانشناسی را ارائه می‌دهد.
موسسه بین المللی فناوری ژاپن – مالزیاین موسسه رشته‌های مرتبط با مهندسی سیستم‌های الکترونیکی، دقیق مکانیک، فرآیندهای شیمی و مهندسی نرم افزار را ارائه می‌دهد.

رشته های تحصیلی

دانشگاه UTM مالزی طیف وسیعی از رشته‌ها برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. این دانشگاه‌ها در زمینه‌های مختلف تمرکز دارند و برنامه‌های تحقیقاتی با کیفیت بالا را ارائه می‌کنند. 

 

رشته‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی - دانشگاه UTM مالزی

مقطع کارشناسی
مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، مهندسی مکاترونیک، مهندسی نفت، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، معماری، معماری منظر، کمیت سنجی، برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، علوم کامپیوتر، نرم‌افزار، شبکه، گرافیک، بیوانفورماتیک و مهندسی داده

رشته‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد - دانشگاه UTM مالزی

مقطع کارشناسی ارشد
مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی و منابع طبیعی، مهندسی نفت و انرژی قابل تجدید، مهندسی زیست‌فناوری، مهندسی پزشکی، مهندسی سیستم‌های الکترونیکی، مهندسی دقیق مکانیک، مهندسی فرآیندهای شیمی، مهندسی نرم افزار، مهندسی محیط زیست، مهندسی ژئوماتیک، مهندسی ژئوانفورماتیک، مهندسی مدیریت و توسعه زمین و املاک، مهندسی معماری، مهندسی معماری منظر، مهندسی برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، مهندسی ساخت و ساز، مهندسی نقشه‌برداری کمی، مهندسی مواد، مهندسی هوانوردی، مهندسی خودرو، مهندسی ساخت و تولید، مهندسی معماری دریایی و مهندسی فراساحل، مهندسی کنترل و ابزار، مهندسی مخابرات، مهندسی سازه، مهندسی زلزله، مهندسی آب، مهندسی ترافیک، مهندسی محیط، مهندسی گاز، مهندسی نفت و هسته‌ای، مهندسی زیست فرآیند، مهندسی مواد و محیط، مهندسی صنایع، علوم کامپیوتر، علوم زیست شناسی، علوم شیمی، علوم ریاضی، علوم فیزیک، زیست شناسی صنعتی، شیمی صنعتی، ریاضی صنعتی، فیزیک صنعتی، حسابداری، مدیریت، بازاریابی و روانشناسی

رشته‌های ارائه شده در مقطع دکتری - دانشگاه UTM مالزی

مقطع دکتری
مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، مهندسی مکاترونیک، مهندسی نفت، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی محیط زیست، مهندسی ژئوماتیک، مهندسی ژئوانفورماتیک، مهندسی مدیریت و توسعه زمین و املاک، مهندسی معماری، مهندسی معماری منظر، مهندسی برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، مهندسی ساخت و ساز، مهندسی نقشه‌برداری کمی، مهندسی مواد، مهندسی هوانوردی، مهندسی خودرو، مهندسی ساخت و تولید، مهندسی معماری دریایی و مهندسی فراساحل، مهندسی کنترل و ابزار، مهندسی مخابرات، مهندسی سازه، مهندسی زلزله، مهندسی آب، مهندسی ترافیک، مهندسی محیط، مهندسی گاز، مهندسی نفت و هسته‌ای، مهندسی زیست فرآیند، مهندسی مواد و محیط، مهندسی صنایع، علوم کامپیوتر، علوم زیست شناسی، علوم شیمی، علوم ریاضی، علوم فیزیک، زیست شناسی صنعتی، شیمی صنعتی، ریاضی صنعتی، فیزیک صنعتی، حسابداری، مدیریت، بازاریابی و روانشناسی

الزامات و مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش

برای اخذ پذیرش در دانشگاه UTM مالزی، بسته به مقطع تحصیلی و رشته مورد نظر شما، مدارک مختلفی مورد نیاز است. به طور کلی، مدارک زیر برای همه متقاضیان لازم است:

 • ترجمه رسمی مدرک تحصیلی قبلی و ریز نمرات آن
 • ترجمه رسمی مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل
 • کپی پاسپورت
 • دو قطعه عکس در ابعاد پاسپورتی
 • رزومه تحصیلی و شغلی

برای مقاطع تکمیلی، ممکن است مدارک اضافی مانند انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه، پروپوزال تحقیقاتی، نمرات آزمون‌های GRE یا GMAT و نامه مربوط به پرداخت هزینه یا دریافت بورسیه نیز مورد نیاز باشد.

برای اطلاعات دقیق‌تر در مورد مدارک مورد نیاز برای هر رشته، می‌توانید با کارشناسان ما در آراداستادی تماس حاصل نمایید.

مدارک زبان مورد نیاز

برای اخذ پذیرش در دانشگاه UTM مالزی، شما باید مدرک زبان انگلیسی معتبری مانند آیلتس یا تافل داشته باشید. نمره آیلتس و تافل قابل قبول برای اخذ پذیرش در این دانشگاه به شرح زیر است:

مقطعحداقل نمره قبولی
مقطع کارشناسیحداقل نمره 6 در آیلتس یا 550 در تافل کاغذی یا 79 در تافل اینترنتی
مقطع ارشدحداقل نمره 6.5 در آیلتس یا 580 در تافل کاغذی یا 92 در تافل اینترنتی
مقطع دکتریحداقل نمره 7 در آیلتس یا 600 در تافل کاغذی یا 100 در تافل اینترنتی
ثبت نام در کلاس‌های آموزش زبان دانشگاه  IEC برای متقاضیانی که حد نصاب نمرات را کسب نکرد‌ه‌اند الزامی است

هزینه تحصیل در دانشگاه

هزینه تحصیل در دانشگاه UTM مالزی بستگی به مقطع و رشته تحصیلی شما دارد. به طور کلی، می‌توان گفت که:

 • هزینه تحصیل در مقطع لیسانس از 12 هزار تا *13800 رینگیت مالزی در سال خواهد بود. با توجه به نرخ ارز امروز، این معادل 2900 تا 3300 دلار آمریکا است.
 • هزینه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری از 10 هزار تا 12400 رینگیت مالزی در سال متغیر است. با توجه به نرخ ارز امروز، این معادل 2400 تا 3000 دلار آمریکا است.

البته این هزینه‌ها فقط شامل شهریه تحصیلی هستند و هزینه‌های زندگی، خوابگاه، کتاب و غیره را نمی‌پوشانند.

شرایط اخذ بورس تحصیلی در دانشگاه

بورسیه تحصیلی دانشگاه UTM مالزی یکی از امکاناتی است که این دانشگاه به دانشجویان برجسته و بااستعداد ارائه می‌دهد. برخی از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه UTM مالزی عبارتند از:

 • نداشتن کمک مالی دیگری
 • ارائه مدارک لازم مبنی بر نیازمندی مالی
 • بودن در ترم 1 تا 3 دوره دکتری
 • سن بالای 35 سال
 • داشتن مقالات بین المللی
 • معدل بالا
 • ارائه مدارک مهارت زبان با نمرات بالا
 • نامه‌های توصیه از اساتید یا کارفرمایان قبلی
 • فرم درخواست بورسیه
نام بورسیهشرایط دریافت بورسیه
صندوق ملی تحصیلات تکمیلی UTMدانشجویان دوره‌های تحقیقاتی و دوره‌های آموزشی میتوانند از این بورسیه استفاده نمایند.1000 رینگیت مبلغ این بورسیه می‌باشد.
UTM Zamalahاین بورسیه متعلق به افرادی که ملیت مالزیایی دارند و دانشجویان ترم 1 تا 3 هستند و یا دانشجوی دکتری تمام وقت آزاد هستند. این بورسیه به افراد بالای 35 سال پرداخت میشود به شرطی که هیچ کمک مالی دیگری را دریافت نکرده باشند. مبلغ این بورسیه کمک هزینه ماهانه تا 1500 RM می باشد.
بورسیه سفیر UTMاین بورسیه تحصیلی برای پیدا کردن و کمک کردن به دانشجویان برتری است که قصد دارند بعد از فارغ التحصیل شدن نماینده دانشگاه فناوری مالزی باشند.
کمک هزینه دانش پژوهان جوان UTMاین بورسیه مخصوص متقاضیان دکترا و کارشناسی ارشد تحقیقاتی می‌باشد. هم دانشجویان مالزیایی و هم دانشجویان بین المللی از این بورسیه می‌توانند استفاده کنند.
کمک زکات دانشگاه فناوری مالزی

مبلغ این بورسیه حداکثر ۱۰۰۰ رینگیت در هر نیم سال است. این بورسیه برای دانشجویانی است که هیچ گونه حمایت مالی یا وامی دریافت نکرده‌اند.

این بورسیه در این موارد پرداخت می‌شود: زکات مخارج زندگی، زکات کمک مالی موقت، زکات پروژه سال آخر، زکات گذراندن دوره آموزش صنعتی، زکات کرایه اتوبوس، زکات برای موارد خاص مانند سرقت، تصادف، مسائل بهداشتی، معلولیت و غیره

فلوشیپ بین المللی دکتریاین بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی دکتری Universiti Teknologi  مالزی  بوده و معافیت‌های شهریه تا 2000 رینگیت در ترم را فراهم می‌کند. متقاضیان این بورسیه باید اطلاعات پایان نامه خود را به دانشگاه اعلام نمایند و هیچ گونه کمک مالی از منابع دیگر دریافت نکنند.
بورسیه تشویقی انتشاراین بورسیه به دانشجویانی تعلق میگیرد که مقاله منتشر شده آنها دارای شماره جلد، شماره صفحه و وابستگی به دانشگاه فناوری مالزی داشته باشد. مبلغ این بورسیه RM250.00 می‌باشد.

 

 

امکانت رفاهی دانشگاه

دانشگاه UTM مالزی یکی از برترین دانشگاه‌های فنی و مهندسی در این کشور است که امکانات رفاهی متنوعی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. برخی از این امکانات عبارتند از:

 • خوابگاه‌های مدیریت شده با اتاق‌های تک نفره و چند نفره، تهویه مناسب، تجهیزات کامل، اینترنت پرسرعت و رایگان، امنیت بالا و خدمات پذیرایی و تغذیه. دانشگاه دارای خوابگاه های بزرگ و مجهز است که در شرایطی که دانشجویانه و خدمات یک کارخانه اداری پشتیبانی كرده‌است. این خوابگاه‌ها از سطح رفاهی بالایی برخوردار هستند.
 • کتابخانه‌های مجهز با منابع علمی و تکنولوژی، پایگاه‌های الکترونیکی، سرویس‌های مورد تأیید با استانداردهای بین‌المللی.
 • آزمایشگاه‌های پیشرفته با تجهیزات روز و ارتباط با شبکه‌های داخلی و بین‌المللی.
 • خدمات بانکی و پستی در محوطه دانشگاه.
 • سیستم حمل و نقل دانشگاهی با اتوبوس‌های رایگان و راحت.
 • خدمات پزشکی با کلینیک‌های سلامت و داروخانه‌ها.دانشگاه دارای یک کلینیک پزشکی است که دارای تجهیزات پزشکی و پرسنل مجرب و کارآزموده است. همچنین دارای یک فضای رشد و پزشکی اورژانس مجهز است.
 • مسجد و امکانات مذهبی برای دانشجویان مسلمان.
 • امکانات ورزشی مانند باشگاه، استخر شنا، زمین‌های فوتبال، تنیس، بدمینتون و والیبال. دانشگاه دارای چندین زمین فوتبال، مجموعه ورزشی باشگاه و دستگاه‌های ورزشی مدرن‌پیشرفته مثل چرخشی، تردمیل، زیر آب، دوچرخه ثابت و تمارز های مختلف است.
 • امکانات تفریحی مانند کافه‌ها، رستوران‌ها، سینما، تئاتر و مراکز خرید. دانشگاه دارای گالری های هنری آثار هنری که جایزه ویژه در جشنواره های مختلف داخلی و بسیاری از سایر کشورها را برای خود اختصاص میدهد.
 • خدمات غذایی: دانشگاه دارای دو فضای غذایی بزرگ است که در آن‌ها غذاهای ایرانی، مالایی و خاورمیانه‌ای، بریانی، مرغ، سوپ، کباب و ساندویچ های مختلف ارائه می‌شود.

این فقط بخشی از امکانات رفاهی دانشگاه UTM مالزی است که دانشجویان می‌توانند از آنها بهره‌مند شوند. این دانشگاه همچنین فرصت‌های تحقیقاتی، تعاملات بین‌المللی و مشاوره‌های شغلی را نیز برای دانشجویان فراهم می‌کند.