دانشگاه وین University of vienna

دانشگاه وین University of vienna

پذیرش دانشگاه وین

معرفی دانشگاه وین

دانشگاه ملی وین Universität Wien در مرکز شهر وین واقع شده و توسط رودولف چهارم، دوک اتریش، جهت تحصیل در اتریش در سال ۱۳۶۵ میلادی تأسیس شد و قدیمی‌ترین دانشگاه در جهان مدرن زبان آلمانی و یکی از بزرگترین مؤسسات آموزش عالی در اروپا است. این دانشگاه با ۱۶ برنده جایزه نوبل و بسیاری از دانشمندان تاریخی و آکادمیک مرتبط است. این دانشگاه اولین دانشگاه در اروپاست که یک زن را به عنوان استاد تمام‌وقت منصوب کرد. او الیزه بریتا-شتیل، ریاضیدان و فیزیکدان اتریشی بود که در سال ۱۹۰۶ به عنوان استاد ریاضیات در دانشگاه وین شغل خود را آغاز کرد. دانشگاه وین اولین دانشگاه در جهان است که یک مرکز تحقیقات بیوسنتر را ایجاد کرد. این مرکز در سال ۱۹۸۸ با همکاری دانشگاه وین، دانشگاه زیست‌شناسی مولکولی و سازمان تحقیقات علوم زیستی اروپا تأسیس شد و از آن زمان به عنوان یک مرکز پیشرو در زمینه زیست‌شناسی مولکولی و سلولی شناخته شده است. این دانشگاه اولین دانشگاه در اتریش است که یک موزه تاریخ طبیعی را افتتاح کرد. این موزه در سال ۱۸۷۶ با هدف نمایش مجموعه‌های علمی دانشگاه وین در زمینه زمین‌شناسی، بوتانیک، زوولوژی و آنتروپولوژی راه‌اندازی شد و اکنون یکی از بزرگترین و مهم‌ترین موزه‌های تاریخ طبیعی در جهان است. دانشگاه وین ۱۷۹ برنامه تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دیپلم و دکترا ارائه می‌دهد.

تعداد دانشکده: 15

تعداد دانشجو: 94.000 دانشجو

تعداد دانشجو بین الملل: 27.000 دانشجو

دانشگاه ملی وین در سال ۲۰۲۴ در رتبه‌بندی‌های مختلف بین‌المللی رتبه‌های متفاوتی کسب کرده است. برخی از این رتبه‌بندی‌ها عبارتند از:

 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز هایر ادوکیشن (THE): دانشگاه وین در این رتبه‌بندی در رتبه 119 قرار گرفته است.
 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS: دانشگاه وین در این رتبه‌بندی در رتبه 130 قرار گرفته است.
 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی US News: دانشگاه وین در این رتبه‌بندی در رتبه 208 قرار گرفته است.
این مطلب هم بخوانید  رشته معماری در اتریش

برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت تحصیل در اتریش با کارشناسان ما در حامیان راه تحصیل آراد تماس حاصل نمایید.

موقعیت مکانی دانشگاه

دانشگاه وین در منطقه ۱ شهر وین و در محله‌ای به نام اینره شتات واقع شده است. این محله یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین نقاط شهر است که شامل بسیاری از بناهای تاریخی و فرهنگی می‌شود.

برخی از اماکن مهم اطراف دانشگاه

 • کلیسای سنت اشتفان
 • موزه تاریخ هنر- Kunsthistorisches Museum
 • مجلس اتریش - Österreichisches Parlament

ایستگاه‌های مترو و اتوبوس اطراف دانشگاه

 • ایستگاه مترو شوتنرینگ Schottentor که در خط U2 قرار دارد و در مقابل ساختمان اصلی دانشگاه وین است.
 • ایستگاه مترو رات‌هاوس Rathaus که در خط U2 قرار دارد و در نزدیکی موزه تاریخ هنر و مجلس اتریش است.
 • ایستگاه مترو Stephansplatz که در خطوط U1 و U3 قرار دارد و در مرکز محله اینره شتات و در کنار کلیسای سنت اشتفان است.
 • ایستگاه اتوبوس دانشگاه Universität که در خطوط 1A، 40A و 40 قرار دارد و در کنار ساختمان اصلی دانشگاه وین است.

دانشکده‌ها

دانشگاه وین شامل ۱۵ دانشکده و ۴ مرکز می‌باشد که در زیر نام و توضیحات مختصری از آنها لیست شده است.

دانشکده‌های دانشگاه وین

دانشکده‌ها
ردیف نام دانشکده توضیحات
1 دانشکده الهیات کاتولیک این دانشکده به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به عقاید، تاریخ، اخلاق و فرهنگ کلیسای کاتولیک می‌پردازد. این دانشکده در سال ۱۳۸۴ میلادی تأسیس شد و یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های دانشگاه وین است.
2 دانشکده الهیات پروتستان این دانشکده به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به عقاید، تاریخ، اخلاق و فرهنگ کلیسای پروتستان می‌پردازد. این دانشکده در سال ۱۸۲۱ میلادی تأسیس شد و یکی از جوان‌ترین دانشکده‌های دانشگاه وین است.
3 دانشکده حقوق این دانشکده به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به حقوق عمومی، حقوق خصوصی، حقوق بین‌المللی، حقوق جزا و حقوق اساسی می‌پردازد. این دانشکده در سال ۱۳۶۵ میلادی همزمان با تأسیس دانشگاه وین شروع به فعالیت کرد و یکی از بزرگترین و معروف‌ترین دانشکده‌های حقوق در اروپا است.
4 دانشکده تجارت، اقتصاد و آمار این دانشکده به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به مدیریت، بازاریابی، حسابداری، مالی، اقتصاد، آمار و ریاضیات کاربردی می‌پردازد. این دانشکده در سال ۱۹۱۹ میلادی تأسیس شد و یکی از پیشروترین دانشکده‌های تجارت و اقتصاد در اروپا است.
5 دانشکده علوم رایانه این دانشکده به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به علوم رایانه، انفورماتیک، هوش مصنوعی، رباتیک، برنامه‌نویسی، شبکه‌های کامپیوتری و امنیت اطلاعات می‌پردازد. این دانشکده در سال ۱۹۷۰ میلادی تأسیس شد و یکی از مدرن‌ترین دانشکده‌های علوم رایانه در اروپا است.
6 دانشکده مطالعات تاریخی و فرهنگی این دانشکده به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به تاریخ، باستان‌شناسی، اسلام‌شناسی، ایران‌شناسی، موسیقی‌شناسی، هنرشناسی و موزه‌شناسی می‌پردازد. این دانشکده در سال ۱۹۹۸ میلادی تأسیس شد و یکی از گسترده‌ترین دانشکده‌های مطالعات تاریخی و فرهنگی در اروپا است.
7 دانشکده ریاضیات این دانشکده به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به ریاضیات خالص، ریاضیات کاربردی، ریاضیات محاسباتی و ریاضیات آماری می‌پردازد. این دانشکده در سال ۱۳۶۵ میلادی همزمان با تأسیس دانشگاه وین شروع به فعالیت کرد و یکی از قدرتمندترین دانشکده‌های ریاضیات در اروپا است.
8 دانشکده فیزیک این دانشکده به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به فیزیک کلاسیک، فیزیک مدرن، فیزیک نظری، فیزیک آزمایشگاهی و فیزیک کاربردی می‌پردازد. این دانشکده در سال ۱۳۶۵ میلادی همزمان با تأسیس دانشگاه وین شروع به فعالیت کرد و یکی از پیشگامان تحقیقات فیزیکی در اروپا است.
9 دانشکده شیمی این دانشکده به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به شیمی عمومی، شیمی تجزیه، شیمی آلی، شیمی معدنی، شیمی فیزیک و شیمی کاربردی می‌پردازد. این دانشکده در سال ۱۳۶۵ میلادی همزمان با تأسیس دانشگاه وین شروع به فعالیت کرد و یکی از مراکز مهم تولید و انتقال دانش شیمیایی در اروپا است.
10 دانشکده علوم زمین، جغرافیا و نجوم این دانشکده به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به زمین‌شناسی، جغرافیا، نجوم، فیزیک زمین، محیط‌زیست و توسعه پایدار می‌پردازد. این دانشکده در سال ۱۹۹۸ میلادی تأسیس شد و یکی از متنوع‌ترین دانشکده‌های علوم زمین، جغرافیا و نجوم در اروپا است.
11 دانشکده مطالعات فلسفی و فرهنگی این دانشکده به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به زبان‌شناسی، ادبیات، فرهنگ، ترجمه، روزنامه‌نگاری و ارتباطات می‌پردازد. این دانشکده در سال ۱۹۹۸ میلادی تأسیس شد و یکی از متنوع‌ترین دانشکده‌های مطالعات فلسفی و فرهنگی در اروپا است.
12 دانشکده فلسفه و آموزش این دانشکده به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به فلسفه، منطق، اخلاق، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، علوم تربیتی و آموزش می‌پردازد. این دانشکده در سال ۱۹۹۸ میلادی تأسیس شد و یکی از پیشرفته‌ترین دانشکده‌های فلسفه و آموزش در اروپا است.
13 دانشکده روانشناسی این دانشکده به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به روانشناسی عمومی، روانشناسی بالینی، روانشناسی توسعه، روانشناسی شناختی، روانشناسی اجتماعی و روانشناسی عصبی می‌پردازد. این دانشکده در سال ۱۹۷۰ میلادی تأسیس شد و یکی از نوین‌ترین دانشکده‌های روانشناسی در اروپا است.
14 دانشکده علوم اجتماعی این دانشکده به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به جامعه‌شناسی، علوم سیاسی، اقتصاد، انسان‌شناسی، علوم ارتباطات، علوم اداری و علوم اجتماعی کاربردی می‌پردازد. این دانشکده در سال ۱۹۹۸ میلادی تأسیس شد و یکی از معاصرترین دانشکده‌های
15 دانشکده علوم زیستی این دانشکده به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به زیست‌شناسی، ژنتیک، بیوشیمی، بیوفیزیک، بیوتکنولوژی، اکولوژی، تکامل و تنوع زیستی می‌پردازد. این دانشکده در سال ۱۹۹۸ میلادی تأسیس شد و یکی از پیشرفته‌ترین دانشکده‌های علوم زیستی در اروپا است.

مراکز دانشگاه وین

مراکز
ردیف نام مرکز شرح
1 مرکز مطالعات ترجمه این مرکز به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به ترجمه، ترجمه شفاهی، ترجمه ماشینی، ترجمه همزمان، ترجمه متن و ترجمه فرهنگی می‌پردازد. این مرکز در سال ۲۰۰۴ میلادی تأسیس شد و یکی از مراکز برجسته مطالعات ترجمه در اروپا است.
2 مرکز علوم ورزشی و ورزش دانشگاه این مرکز به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به علوم ورزشی، تربیت بدنی، تناسب اندام، سلامت، تغذیه، روان‌شناسی ورزشی و مدیریت ورزشی می‌پردازد. این مرکز در سال ۲۰۰۴ میلادی تأسیس شد و یکی از مراکز مهم علوم ورزشی و ورزش دانشگاهی در اروپا است.
3 مرکز زیست‌شناسی مولکولی این مرکز به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به زیست‌شناسی مولکولی، بیوشیمی، ژنتیک، بیوانفورماتیک، بیوتکنولوژی و پزشکی مولکولی می‌پردازد. این مرکز در سال ۱۹۸۸ میلادی تأسیس شد و یکی از مراکز پیشرو تحقیقات زیست‌شناسی مولکولی در اروپا است.
4 مرکز آموزش معلم این مرکز به مطالعه و تدریس مباحث مربوط به آموزش معلم، روش‌شناسی تدریس، آموزش و پرورش، آموزش عمومی، آموزش اختصاصی و آموزش مدرسه می‌پردازد. این مرکز در سال ۲۰۱۲ میلادی تأسیس شد و یکی از مراکز مهم آموزش معلم در اروپا است.

رشته های تحصیلی

دانشگاه ملی اتریش یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه‌های اتریش است که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بیش از ۱۸۰ رشته تحصیلی را ارائه می‌دهد.

 

چگونگی اخذ پذیرش در دانشگاه

برای تحصیل در دانشگاه ملی اتریش، شما باید شرایط پذیرش دانشگاه را برآورده کنید. این شرایط بستگی به مقطع و رشته تحصیلی شما دارد. به طور کلی، شما نیاز به مدارک زیر دارید:

 • تکمیل فرم پذیرش
 • مدرک تحصیلی و لیت نمرات قبلی (دیپلم، لیسانس، ارشد و غیره) به همراه ترجمه رسمی آن به زبان آلمانی یا انگلیسی
 • مدارک اثبات قبولی دانشگاه در کشور مبدا
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی بسته به زبان تدریس دانشگاه. معمولاً سطح B2 برای زبان آلمانی و نمره 6 آیلتس برای زبان انگلیسی کافی است.
 • پاسپورت معتبر و سایر مدارک اثبات هویت به همراه عکس
 • توصیه‌نامه
 • ارائه اثبات تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های زندگی در اتریش.
 • ارائه بیمه درمانی که تا ۳۰ هزار یورو را پوشش دهد.

 

 

مدارک زبان مورد نیاز

برای پذیرش در دانشگاه وین، شما باید مهارت خود را در زبان آلمانی یا انگلیسی (بسته به رشته تحصیلی مورد نظر) اثبات کنید. برای این منظور، شما باید مدارک زبان معتبری مانند TestDaF، DSH،Goethe-Zertifikat، ÖSD، TOEFL، IELTS یا Cambridge Certificate را ارائه دهید. سطح مورد نیاز برای هر مدرک ممکن است بسته به برنامه تحصیلی متفاوت باشد، اما معمولاً حداقل B2 برای زبان آلمانی و آیلتس 6 برای زبان انگلیسی لازم است.

اگر شما مدرک زبان مورد نیاز را ندارید، می‌توانید در دوره‌های زبانی که توسط دانشگاه وین یا موسسات دیگر برگزار می‌شوند شرکت کنید و پس از گذراندن آزمون‌های مربوطه، مدرک خود را کسب کنید.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه

به طور کلی، هزینه تحصیل در دانشگاه وین بستگی به این دارد که شما از کدام کشور هستید و در چه مقطعی می‌خواهید تحصیل کنید. برای دانشجویان ایرانی که می‌خواهند در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا تحصیل کنند، هزینه‌های زیر را باید پرداخت کنند:

 • شهریه: دانشجویان ایرانی در دسته کشورهای خارج از اتحادیه اروپا قرار می‌گیرند و برای هر ترم، باید شهریه‌ای به مبلغ 726.72 یورو، علاوه بر 20 یوروهزینه اتحادیه دانشجویان پرداخت کنند. این شهریه برای تمامی مقاطع یکسان است و تفاوتی ندارد.
 • هزینه زندگی: برای زندگی در شهر وین، باید حدود 800 تا 1000 یورو در ماه برای هزینه‌های اساسی مانند اجاره خانه، غذا، حمل و نقل و سرگرمی بودجه بندی کنید. البته این مقدار ممکن است بسته به سبک زندگی و نیازهای شما متفاوت باشد.
 • هزینه بیمه: برای تحصیل در اتریش، باید بیمه سلامت داشته باشید. بیمه سلامت دانشجویی در اتریش حدود 60 یورو در ماه است و شما را در برابر هزینه‌های پزشکی و بیمارستانی پوشش می‌دهد.

شرایط اخذ بورس تحصیلی در دانشگاه

بورسیه تحصیلی یکی از راه‌های کمک به دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور است. برخی از دانشگاه‌ها، دولت‌ها و سازمان‌ها بورسیه‌هایی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند که می‌توانند هزینه‌های تحصیلی و زندگی آنها را کاهش دهند. دانشگاه وین نیز برخی از این بورسیه‌ها را به دانشجویان خود اختصاص می‌دهد. برای دریافت بورسیه از دانشگاه وین، شما باید شرایط زیر را داشته باشید:

 •  پذیرش رسمی از دانشگاه وین
 • مدرک تحصیلی معادل یا بالاتر از مقطع درخواستی
 • معدل تحصیلی بالا و رزومه علمی قوی
 • مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی مناسب

برای درخواست بورسیه، شما باید فرم مربوطه را از سایت دانشگاه وین دانلود کنید و با پیوست مدارک لازم، به آدرس ایمیل یا پستی مشخص شده ارسال کنید. مهلت ارسال درخواست بورسیه بسته به نوع و مقطع بورسیه متفاوت است. برای اطلاع از جزئیات بیشتر، با کارشناسان ما در حامیان راه تحصیل آراد تماس بگیرید.

 

 

امکانت رفاهی دانشگاه