دانشگاه فنی مونیخ Technische Universitat Munchen

دانشگاه فنی مونیخ Technische Universitat Munchen

اخذ پذیرش دانشگاه فنی مونیخ

معرفی دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ یکی از معتبرترین و پیشروترین دانشگاه‌های تحقیقاتی تحصیل در آلمان و اروپا است. این دانشگاه در سال ۱۸۶۸ توسط پادشاه لودویگ دوم بایرن تأسیس شد. دانشگاه فنی مونیخ در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی دارای رتبه‌های برجسته‌ای است. این دانشگاه همچنین دارای یک جامعه دانشگاهی بین‌المللی است. و همکاری‌های گسترده‌ای با دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی دیگر در سراسر جهان دارد و برخی از برنامه‌های آموزشی آن به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. از افتخارات این دانشگاه می‌توان به داشتن ۱۸ برنده جایزه نوبل و ۲۳ برنده جایزه لایب نیتز در بین محققان و فارغ‌التحصیلان خود اشاره کرد.

تعداد دانشکده: 11

تعداد مراکز تحقیقاتی: 15

تعداد دانشجو:  34663 دانشجو

تعداد دانشجو بین الملل: 13912 دانشجو

این دانشگاه در سال ۲۰۲۴ در رتبه‌بندی‌های مختلف بین‌المللی رتبه‌های متفاوتی کسب کرده است. برخی از این رتبه‌بندی‌ها عبارتند از:

 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز هایر ادوکیشن (THE): دانشگاه Technische Universitat Munchenدر این رتبه‌بندی در رتبه 30 قرار گرفته است.
 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS: دانشگاه Technische Universitat Munchen در این رتبه‌بندی در رتبه 37 قرار گرفته است.
 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی US News: دانشگاهTechnische Universitat Munchen در این رتبه‌بندی در رتبه 79 قرار گرفته است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تحصیل در آلمان با کارشناسان حامیان راه تحصیل آراد تماس حاصل نمایید.

این مطلب هم بخوانید  تحصیل و زندگی در کلن Cologne

موقعیت مکانی دانشگاه

دانشگاه فنی مونیخ (TUM) یکی از برترین دانشگاه‌های آلمان است که در شهر مونیخ واقع شده است. این دانشگاه دارای سه پردیس اصلی است: پردیس مرکزی، پردیس گارچینگ و پردیس فرایمانینگ-وایهن‌اشتپان. هر کدام از این پردیس‌ها شامل چندین دانشکده و مرکز تحقیقاتی می‌باشند. این دانشگاه همچنین دارای چندین موسسه و مرکز همکاری در سایر شهرهای آلمان و کشورهای دیگر است.

اماکن مهم اطراف دانشگاه فنی مونیخ عبارتند از:

 • موزه هنرهای معاصر پیناکوتک در پردیس مرکزی، که یکی از معروف‌ترین موزه‌های هنری در آلمان است و نمایشگاه‌های متنوعی از آثار هنرمندان معاصر را برگزار می‌کند.
 • پارک انگلیشر گارتن در نزدیکی پردیس مرکزی، که یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین پارک‌های شهری در جهان است و فضایی سبز و آرام برای گذراندن وقت فراغت ارائه می‌دهد.
 • مرکز هلیوتروپ در پردیس گارچینگ، که یک ساختمان مدرن و اکولوژیک است که با استفاده از انرژی خورشیدی و بادی به عنوان منابع انرژی تأسیس شده است.
 • موزه BMW در نزدیکی پردیس فرایمانینگ-وایهن‌اشتپان، که یکی از جاذبه‌های گردشگری مونیخ است.

برای رفتن به دانشگاه فنی مونیخ می‌توانید از ایستگاه‌های اتوبوس و مترویی زیر استفاده کنید:

 • ایستگاه متروی توم (U-Bahn Theresienstraße): این ایستگاه در خط U2 قرار دارد و فقط چند دقیقه پیاده روی تا دانشگاه فاصله دارد. 
 • ایستگاه متروی کونیگسپلاتس (U-Bahn Königsplatz): این ایستگاه در خطوط U2 و U8 قرار دارد و نزدیک به میدان کونیگسپلاتس و موزه هنرهای زیبا است. از این ایستگاه تا دانشگاه حدود ۱۰ دقیقه پیاده روی فاصله دارد.
 • ایستگاه اتوبوس توم (Bus Theresienstraße): این ایستگاه در خیابان آرسیس قرار دارد و از خطوط 100 و 150 عبور می‌کند. این ایستگاه در مقابل دانشگاه فنی مونیخ واقع شده است.

دانشکده‌ها

دانشگاه فنی مونیخ دارای ۱۵ دانشکده است که در زیر به اختصار معرفی می‌شوند:

دانشکده‌های دانشگاه یوهانس کپلر لینز

دانشکده‌ها
ردیف نام دانشکده شرح
1 دانشکده علوم فیزیک این دانشکده به آموزش و تحقیق در زمینه‌های فیزیک، فیزیک کوانتوم، فیزیک نانو، فیزیک زیستی، فیزیک محاسباتی و فیزیک نوآوری می‌پردازد. این دانشکده در پردیس گارشینگ قرار دارد
2 دانشکده علوم ریاضی این دانشکده به آموزش و تحقیق در زمینه‌های ریاضیات خالص، ریاضیات کاربردی، ریاضیات محاسباتی، ریاضیات در علوم داده، ریاضیات در تحقیقات عملیاتی و ریاضیات در علوم و مهندسی می‌پردازد. این دانشکده در پردیس گارشینگ قرار دارد.
3 دانشکده علوم مواد این دانشکده به آموزش و تحقیق در زمینه‌های علوم و مهندسی مواد، مواد بیوژنیک، مواد نانو، مواد پیشرفته و مواد فعال می‌پردازد. این دانشکده در پردیس گارشینگ قرار دارد.
4 دانشکده علوم مکانیک این دانشکده به آموزش و تحقیق در زمینه‌های مهندسی مکانیک، مهندسی هوافضا، مهندسی مکانیک محاسباتی، مهندسی مکانیک پزشکی، مهندسی مکانیک پیشرفته و مهندسی مکانیک نوآوری می‌پردازد. این دانشکده در پردیس گارشینگ قرار دارد.
5 دانشکده علوم انسانی این دانشکده به آموزش و تحقیق در زمینه‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم سیاسی، علوم تربیتی، علوم ورزشی و علوم فرهنگی می‌پردازد. این دانشکده در پردیس مرکزی قرار دارد.
6 دانشکده علوم تغذیه و زیست پزشکی این دانشکده به آموزش و تحقیق در زمینه‌های علوم تغذیه، علوم غذایی، فناوری غذایی، علوم کشاورزی و باغبانی، علوم جنگل و مدیریت منابع و فناوری منابع بیوژنیک می‌پردازد. این دانشکده در پردیس فرایزینگ قرار دارد.
7 دانشکده علوم زیست پزشکی این دانشکده به آموزش و تحقیق در زمینه‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، علوم پزشکی مولکولی، علوم پزشکی تجربی و علوم پزشکی انسانی می‌پردازد. این دانشکده در پردیس کلینیکوم رایت در مونیخ و پردیس کلینیکوم رایت در اشتراوبینگ قرار دارد.
8 دانشکده علوم زیستی این دانشکده به آموزش و تحقیق در زمینه‌های زیست‌شناسی، بیوتکنولوژی، بیوانفورماتیک، علوم زیستی محاسباتی، علوم زیستی سیستمی و علوم زیستی تغذیه می‌پردازد. این دانشکده در پردیس وایهن‌اشتفانی قرار دارد.
9 دانشکده مهندسی عمران، ژئو و محیط زیست این دانشکده به آموزش و تحقیق در زمینه‌های مهندسی عمران، مهندسی محیط زیست، ژئوشناسی، ژئوفیزیک، ژئوماتیک و هیدرولوژی می‌پردازد. این دانشکده در پردیس مرکزی قرار دارد.
10 دانشکده شیمی این دانشکده به آموزش و تحقیق در زمینه‌های شیمی، بیوشیمی، شیمی صنعتی و فناوری مواد می‌پردازد. این دانشکده در پردیس گارشینگ قرار دارد
11 دانشکده معماری این دانشکده به آموزش و تحقیق در زمینه‌های معماری، طراحی شهری، معماری منظر و میراث فرهنگی می‌پردازد. این دانشکده در پردیس مرکزی قرار دارد.
12 دانشکده هوافضا و ژئودزی این دانشکده به بررسی و توسعه فناوری‌های مربوط به پرواز و مکان‌یابی می‌پردازد. این دانشکده در پردیس گارشینگ قرار دارد.
13 دانشکده مدیریت و فناوری این دانشکده به آموزش و تحقیق در زمینه‌های مدیریت، فناوری، اقتصاد، حسابداری، بازاریابی، مالی، عملیات، استراتژی، نوآوری و کارآفرینی می‌پردازد. این دانشکده در پردیس هایلبرون و گارشینگ قرار دارد.
14 دانشکده علوم و فناوری کوانتوم این دانشکده به آموزش و تحقیق در زمینه‌های فیزیک کوانتوم، شیمی کوانتوم، مهندسی کوانتوم، اطلاعات کوانتوم، محاسبات کوانتوم و فناوری کوانتوم می‌پردازد. این دانشکده در پردیس گارشینگ قرار دارد.
15 دانشکده علوم ورزشی این دانشکده به آموزش و تحقیق در زمینه‌های علوم ورزشی، تربیت بدنی، توانبخشی ورزشی، تغذیه ورزشی، روانشناسی ورزشی، مدیریت ورزشی و فناوری ورزشی می‌پردازد. این دانشکده در پردیس مرکزی قرار دارد.

رشته های تحصیلی

دانشگاه فنی مونیخ در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری رشته‌های مختلفی را در زمینه‌های علوم اجتماعی، اقتصاد، حقوق، علوم و مهندسی و پزشکی ارائه می‌دهد. برخی از این رشته‌ها به زبان انگلیسی و برخی به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. به طور خلاصه، رشته‌های ارائه شده در هر مقطع به شرح زیر است:

 • مقطع کارشناسی: لیسانس علوم کشاورزی و باغبانی، معماری، مهندسی خودرو، بیوشیمی، اقتصاد زیستی، مواد بیوژنیک، بیوانفورماتیک، فناوری آبجوسازی و نوشیدنی، بیوتکنولوژی شیمیایی، مهندسی برق و فناوری اطلاعات، علوم مهندسی، لیسانس مهندسی محیط زیست ، شیمی مواد غذایی، مهندسی شیمی، فن آوری تغذیه، علوم جنگل و مدیریت منابع، ژئولوزی و اطلاعات جغرافیایی ، زمین شناسی، بهداشتی، علم شیمی، مهندسی عمران، زیست شناسی علوم زیستی، علوم زندگی تغذیه، مدیریت و فناوری، مدیریت و فناوری (TUM-BWL)، ریاضیات، مهندسی مکانیک، علوم و فناوری زندگی پزشکی (برنامه دکتری)، بیوتکنولوژی مولکولی، مهندسی زیست فرآیندهای دارویی، فیزیک، علوم سیاسی، علوم ورزشی، مدیریت و فناوری پایدار و…
 •  
 • مقطع ارشد: علوم آگروسیستم، بیوشیمی، اقتصاد زیستی، بیوانفورماتیک، زیست شناسی، فناوری زیست توده، محاسبات زیست پزشکی (BMC)، مهندسی زیست پزشکی و فیزیک پزشکی، علوم اعصاب زیست پزشکی، فناوری آبجوسازی و نوشیدنی، آموزش بازرگانی، آموزش کسب و کار، کارتوگرافی، بیوتکنولوژی شیمیایی، مهندسی برق و فناوری اطلاعات، مهندسی انرژی و فرآیند، زمین شناسی مهندسی و هیدروژئولوژی، مهندسی محیط زیست، ارگونومی – مهندسی عوامل انسانی، MBAاجرایی در کسب و کار و فناوری اطلاعات، MBA اجرایی در مدیریت عمومی، MBAاجرایی در نوآوری و ایجاد کسب و کار، مدیریت مالی و اطلاعات (FIM)، شیمی مواد غذایی، فناوری غذایی و بیوتکنولوژی، جنگلداری و علوم چوب، ژئودزی و اطلاعات جغرافیایی، الکترونیک سبز، علوم بهداشتی – پیشگیری و ارتقای سلامت، بیوتکنولوژی صنعتی، شیمی صنعتی، مهندسی شیمی، علم شیمی، مهندسی عمران، مهندسی ارتباطات، مکانیک محاسباتی، علوم و مهندسی محاسبات (CSE)، حفاظت و برنامه ریزی منظره، مهندسی داده و تجزیه و تحلیل، توسعه، تولید و مدیریت در مهندسی مکانیک، علم و فناوری فضایی زمین گرا، آموزش و پرورش، مدیریت، مدیریت و فناوری، علم و مهندسی مواد، مالی ریاضی و علوم اکچوئری، ریاضیات، ریاضیات در علم داده، ریاضیات در تحقیق در عملیات، ریاضیات در علوم و مهندسی، مهندسی مکانیک، مکاترونیک و رباتیک، مهندسی پزشکی و سیستم های کمکی، بیوتکنولوژی مولکولی، مهندسی اعصاب، تغذیه و زیست پزشکی، لیسانس علوم مهندسی زیست فرآیندهای دارویی، مهندسی زیست فرآیندهای دارویی، فیزیک (فیزیک کاربردی و مهندسی)، فیزیک (بیوفیزیک)، فیزیک (فیزیک ماده متراکم)، فیزیک (هسته ای، ذرات و اخترفیزیک)، سیاست و فناوری، مهندسی قدرت، علم و فناوری کوانتومی، زیست شناسی پرتوی، راه آهن، حمل و نقل و لجستیک، آموزش و پرورش، ساختمان کارآمد و پایدار با منابع، هنر، رباتیک، شناخت، هوش، هنر، مهندسی نرم افزار، علم ورزش، مدیریت و فناوری پایدار، مدیریت منابع پایدار

الزامات و مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش

برای تحصیل در دانشگاه فنی مونیخ، شما باید شرایط پذیرش دانشگاه را برآورده کنید. این شرایط بستگی به مقطع و رشته تحصیلی شما دارد. به طور کلی، شما نیاز به مدارک زیر دارید:

 • ارائه فرم درخواست ویزای تحصیلی آلمان 
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • ترجمه معتبر اسناد و مدارک 
 • آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمره ها ترجمه شده به آلمانی
 • مدارک گپ تحصیلی و سوابق شغلی
 • داشتن مدرک معتبر تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی 
 • ارائه مدارک تحصیلی مورد تایید نظام آموزشی آلمان 
 • قبولی در آزمون ورودی برخی از رشته‌ها مانند پزشکی
 • ارائه بیمه‌نامه درمانی
 • پاسپورت معتبر با اعتبار کافی
 • گواهی تمکن مالی کافی
 • دو قطعه عکس در اندازه پاسپورت

مدارک زبان مورد نیاز

سطح زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه فنی مونیخ بستگی به رشته و مقطع تحصیلی شما دارد. برخی از دوره‌ها به زبان آلمانی و برخی دیگر به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. بنابراین شما باید مدرک زبان مربوط به دوره‌ی مورد نظر خود را ارائه کنید.

نوع آزمونحداقل امتیاز مورد نیاز
(TOFEL (IBT88
تافل  (PBT)605
آیلتس6.5
GMATبالای 600
زبان انگلیسی دانشگاهی کانادایی (CAEL)نمرات A ، B ، C
TESTDAFسطح 2 در همه بخشها
DSHگواهی لازم است
DSD IIحداقل B II در تمام بخشها

هزینه تحصیل در دانشگاه

دانشگاه فنی مونیخ در مقطع لیسانس شهریه‌ایی از دانشجویان دریافت نمیکند. تنها مبالغ دریافتی دانشگاه برای هر ترم هزینه‌های ثبت نام است که حدود 140 یورو برای هر ترم میباشد.

بنابراین دانشجویان بین المللی تنها باید هزینه‌های زندگی خود را نیز در نظر بگیرند. هزینه‌های زندگی در شهر مونیخ نسبتاً بالا است و می‌تواند بین 1000 تا 1500 یورو در ماه باشد.

امکانت رفاهی دانشگاه

دانشگاه یوهانس کپلر لینز برای راحتی و آسایش دانشجویان خود امکانات متنوعی را فراهم کرده است که عبارتند از:

 • خوابگاه دانشجویی: این دانشگاه دارای ۱۰ خوابگاه دانشجویی است که در نزدیکی پردیس یا در مرکز شهر قرار دارند. این خوابگاه‌ها انواع اتاق‌های تک نفره، دو نفره یا چند نفره را با قیمت‌های مقرون به صرفه ارائه می‌دهند. همچنین این خوابگاه‌ها دارای امکاناتی مانند آشپزخانه، حمام، اینترنت، تلویزیون، لاندری، پارکینگ و غیره هستند. شما باید برای اخذ خوابگاه دانشجویی از طریق سایت اتحادیه دانشجویی اتریش (ÖH) درخواست دهید.
 • کتابخانه: این دانشگاه دارای یک کتابخانه مرکزی و چندین کتابخانه تخصصی است که در ساختمان‌های مختلف قرار دارند. این کتابخانه‌ها دارای بیش از ۱.۵ میلیون جلد کتاب، مجله، پایان‌نامه، نشریه، دیتابیس و منابع الکترونیکی هستند. شما می‌توانید از طریق سامانه آنلاین کتابخانه به این منابع دسترسی پیدا کنید یا آنها را قرض گرفته یا تمدید کنید. همچنین این کتابخانه‌ها دارای امکاناتی مانند کامپیوتر، اسکنر، فتوکپی، چاپگر، وای‌فای، کارت خوان، کارگاه‌های آموزشی و فضاهای مطالعه هستند.
 • رستوران و کافه: این دانشگاه دارای چندین رستوران و کافه است که در ساختمان‌های مختلف قرار دارند. این رستوران‌ها و کافه‌ها انواع غذاها، نوشیدنی‌ها، تنقلات و دسرهای خوشمزه را با قیمت‌های مناسب ارائه می‌دهند. شما می‌توانید با کارت دانشجویی خود از این مکان‌ها استفاده کنید یا با نقد یا کارت بانکی پرداخت کنید. همچنین این رستوران‌ها و کافه‌ها دارای امکاناتی مانند وای‌فای، تلویزیون، موسیقی، میز و صندلی، ماکروفر و غیره هستند.
 • ورزشگاه: این دانشگاه دارای یک ورزشگاه بزرگ است که در کنار حوضچه قرار دارد. این ورزشگاه دارای انواع تجهیزات ورزشی، سالن‌های چند منظوره، زمین‌های فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس، بدمینتون و غیره است. شما می‌توانید با کارت دانشجویی خود از این ورزشگاه استفاده کنید یا در کلاس‌های ورزشی مختلف ثبت‌نام کنید. همچنین این ورزشگاه دارای امکاناتی مانند وای‌فای، گاردروب، دوش، آب معدنی، ماساژور و غیره هستند.
 • مرکز سلامت: این دانشگاه دارای یک مرکز سلامت است که در ساختمان پزشکی قرار دارد. این مرکز سلامت دارای انواع خدمات پزشکی، روانشناسی، مشاوره، آزمایشگاهی و دارویی هستند. شما می‌توانید با کارت دانشجویی خود از این مرکز سلامت استفاده کنید یا با تلفن یا ایمیل نوبت بگیرید. همچنین این مرکز سلامت دارای امکاناتی مانند وای‌فای، تلویزیون، مجله، آب معدنی و غیره هستند.