دانشگاه ملی مالزی Universiti Kebangsaan Malaysia

تحصیل در دانشگاه ملی مالزی

دانشگاه ملی مالزی

دانشگاه ملی مالزی یا UKM یکی از دانشگاه‌های دولتی و برتر جهت تحصیل در مالزی است که در سال ۱۹۷۰ تأسیس شد. این دانشگاه در شهر بنگی، ۳۵ کیلومتری جنوب کوالالامپور واقع شده‌است. مساحت این دانشگاه ۱۱۰۰ هکتار است و دارای ۱۳ دانشکده، ۱۲ مؤسسه تحقیقاتی و ۲ بیمارستان آموزشی می‌باشد. این دانشگاه  یکی از قوی‌ترین مراکز تحقیقاتی مالزی است که در زمینه‌های مختلفی مانند ژنومیک، میکروبیولوژی، انرژی، محیط زیست، اسلامیات و علوم انسانی فعالیت می‌کند. این دانشگاه در سال ۲۰۲۴ موفق به اخذ رتبه ۱۵۹ در جهان و ۳۵ در آسیا شده‌است. همچنین این دانشگاه دارای گواهینامه ۵ ستاره QS است که نشان‌دهنده‌ی کیفیت بالای آموزش، تحقیقات، بین‌المللی‌سازی، ابتکار و نوآوری آن است.

تعداد دانشکده: ۱۳ دانشکده، ۱۲ مؤسسه تحقیقاتی و ۲ بیمارستان آموزشی

تعداد دانشجو:  17037

تعداد دانشجو بین‌المللی: 5114

دانشگاه ملی مالزی در سال ۲۰۲۴ در رتبه‌بندی‌های مختلف بین‌المللی رتبه‌های متفاوتی کسب کرده است. برخی از این رتبه‌بندی‌ها عبارتند از:

  • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز هایر ادوکیشن (THE): دانشگاه UKM در این رتبه‌بندی در رتبه 401 – 500 قرار گرفته است.
  • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی US NEWS : دانشگاه UKM در این رتبه‌بندی در رتبه 593 قرار گرفته است.
  • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS: دانشگاه UKM در این رتبه‌بندی در رتبه 159 قرار گرفته است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت تحصیل در مالزی با کارشناسان ما در حامیان راه تحصیل آراد تماس حاصل نمایید.

این مطلب هم بخوانید  رشته کارشناسی ارشد مدیریت هتلداری بین المللی در دانشگاه تیلورز مالزی 2024

موقعیت مکانی دانشگاه

دانشگاه UKM در ۳۵ کیلومتری جنوب کوالالامپور در شهر بنگی واقع شده‌است. مساحت این دانشگاه ۱۱۰۰ هکتار می‌باشد و در منطقه به نام کاجانگ قرار گرفته‌است.

اماکن دیدنی اطراف دانشگاه عبارتند از:

  • پارک ملی گونونگ گادینگ: این پارک یکی از زیباترین و بکرترین پارک‌های ملی مالزی است که در فاصله ۱۰ کیلومتری از دانشگاه قرار دارد. در این پارک می‌توانید بزرگترین گل جهان یعنی رافلزیا را ببینید و از مناظر سرسبز و چشم‌نواز لذت ببرید.
  • جزیره مانوکان: این جزیره دومین جزیره در پارک ملی تونک عبدالرحمان و نخستین پارک ملی آبی مالزی است. این جزیره در فاصله ۱۰ کیلومتری از دانشگاه واقع شده و با قایق از بندر بنگی قابل دسترسی است. در این جزیره می‌توانید از فعالیت‌های تفریحی مانند پاراسیلینگ، غواصی، اسنورکلینگ و عکاسی از صخره‌های مرجانی بهره‌مند شوید.
  • غارهای باتو: این غارها یکی از مهم‌ترین مکان‌های مذهبی هندوها در مالزی هستند که در فاصله ۲۰ کیلومتری از دانشگاه قرار دارند. برای ورود به این غارها باید ۲۷۲ پله را طی کنید و در داخل آن‌ها می‌توانید مجسمه‌ها، تمثیل‌ها و معابد هندو را مشاهده کنید. این غارها با بافت آهکی خود مناظر زیبایی را ایجاد کرده‌اند.

خطوط مترو و اتوبوس اطراف دانشگاه عبارتند از:

  • خط مترو KTM Komuter: این خط مترو از ایستگاه KL Sentral در کوالالامپور شروع می‌شود و به ایستگاه UKM در بنگی می‌رسد. این خط مترو در فاصله ۱ کیلومتری از دانشگاه قرار دارد و با اتوبوس یا تاکسی قابل دسترسی است.
  • خط اتوبوس RapidKL: این خط اتوبوس از ایستگاه KL Sentral در کوالالامپور شروع می‌شود و به ایستگاه UKM در بنگی می‌رسد. این خط اتوبوس در فاصله ۵۰۰ متری از دانشگاه قرار دارد و با پیاده‌روی قابل دسترسی است.

دانشکده‌ها

دانشگاه ملی مالزی دارای 13 دانشکده است که در زیر به اختصار به معرفی دانشکده‌ها و رشته‌هایی که ارائه میدهند می‌پردازیم:

ردیفنام دانشکدهتوضیحات
1دانشکده پزشکیاین دانشکده در سال ۱۹۷۴ تأسیس شد و دارای ۱۲ بخش علمی است که در زمینه‌های مختلف پزشکی مانند پزشکی عمومی، پزشکی داخلی، پزشکی جراحی، پزشکی زنان و زایمان، پزشکی کودکان، پزشکی اورژانس و پزشکی رادیولوژی فعالیت می‌کند. این دانشکده همچنین دارای ۱۳ مرکز تحقیقاتی و ۲ بیمارستان آموزشی می‌باشد.
2دانشکده علوم انسانی و اجتماعیاین دانشکده در سال ۱۹۷۰ تأسیس شد و دارای ۶ بخش علمی است که در زمینه‌های مختلف علوم انسانی و اجتماعی مانند علوم سیاسی، روان‌شناسی، ارتباطات، ادبیات، تاریخ و فلسفه فعالیت می‌کند. این دانشکده همچنین دارای ۷ مرکز تحقیقاتی و ۱ مرکز خدمات مشاوره‌ای می‌باشد.
3دانشکده فناوری و علوم اطلاعاتاین دانشکده در سال ۱۹۹۸ تأسیس شد و دارای ۳ بخش علمی است که در زمینه‌های مختلف فناوری و علوم اطلاعات مانند علوم کامپیوتر، علوم اطلاعات و مهندسی نرم‌افزار فعالیت می‌کند. این دانشکده همچنین دارای ۵ مرکز تحقیقاتی و ۱ مرکز خدمات مشاوره‌ای می‌باشد.
4دانشکده آموزشاین دانشکده در سال ۱۹۷۰ تأسیس شد و دارای ۵ بخش علمی است که در زمینه‌های مختلف آموزش مانند آموزش علوم، آموزش ریاضی، آموزش زبان، آموزش علوم انسانی و آموزش ورزش فعالیت می‌کند. این دانشکده همچنین دارای ۴ مرکز تحقیقاتی و ۱ مرکز خدمات مشاوره‌ای می‌باشد.
5دانشکده حقوقاین دانشکده در سال ۱۹۷۸ تأسیس شد و دارای ۴ بخش علمی است که در زمینه‌های مختلف حقوق مانند حقوق عمومی، حقوق خصوصی، حقوق جزا و حقوق بین‌الملل فعالیت می‌کند. این دانشکده همچنین دارای ۲ مرکز تحقیقاتی و ۱ مرکز خدمات مشاوره‌ای می‌باشد.
6دانشکده اقتصاداین دانشکده در سال ۱۹۷۰ تأسیس شد و دارای ۳ بخش علمی است که در زمینه‌های مختلف اقتصاد مانند اقتصاد کلان، اقتصاد خرد و اقتصاد توسعه فعالیت می‌کند. این دانشکده همچنین دارای ۳ مرکز تحقیقاتی و ۱ مرکز خدمات مشاوره‌ای می‌باشد.
7دانشکده علوم اسلامیاین دانشکده در سال ۱۹۷۰ تأسیس شد و دارای ۶ بخش علمی است که در زمینه‌های مختلف علوم اسلامی مانند فقه و اصول، علوم قرآن و حدیث، علوم اجتماعی و سیاسی اسلام، تاریخ و تمدن اسلام، فلسفه و تصوف و زبان عربی فعالیت می‌کند. این دانشکده همچنین دارای ۵ مرکز تحقیقاتی و ۱ مرکز خدمات مشاوره‌ای می‌باشد.
8دانشکده مدیریت بازرگانیاین دانشکده در سال ۱۹۷۷ تأسیس شد و دارای ۵ بخش علمی است که در زمینه‌های مختلف مدیریت مانند مدیریت استراتژیک، مدیریت بازاریابی، مدیریت مالی، مدیریت انسانی و مدیریت حسابداری فعالیت می‌کند. این دانشکده همچنین دارای ۵ مرکز تحقیقاتی و ۱ مرکز خدمات مشاوره‌ای می‌باشد.
9دانشکده مهندسیاین دانشکده در سال ۱۹۷۴ تأسیس شد و دارای ۱۰ بخش علمی است که در زمینه‌های مختلف مهندسی مانند مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی مواد و مهندسی نرم‌افزار فعالیت می‌کند. این دانشکده همچنین دارای ۱۲ مرکز تحقیقاتی و ۱۱ آزمایشگاه می‌باشد.
10دانشکده علوم بهداشتاین دانشکده در سال ۱۹۹۷ تأسیس شد و دارای ۵ بخش علمی است که در زمینه‌های مختلف علوم بهداشت مانند فیزیوتراپی، رادیوگرافی، بیوتکنولوژی، علوم آزمایشگاهی و علوم تغذیه فعالیت می‌کند. این دانشکده همچنین دارای ۳ مرکز تحقیقاتی و ۱ مرکز خدمات مشاوره‌ای می‌باشد
11دانشکده دندانپزشکیاین دانشکده در سال ۱۹۹۷ تأسیس شد و دارای ۵ بخش علمی است که در زمینه‌های مختلف دندانپزشکی مانند دندانپزشکی ترمیمی، دندانپزشکی جراحی، دندانپزشکی پیشگیرانه، دندانپزشکی کودکان و دندانپزشکی تشخیصی فعالیت می‌کند. این دانشکده همچنین دارای ۳ مرکز تحقیقاتی و ۱ مرکز خدمات مشاوره‌ای می‌باشد
12دانشکده بازرگانی و اقتصاداین دانشکده در سال ۲۰۰۷ تأسیس شد و دارای ۴ بخش علمی است که در زمینه‌های مختلف بازرگانی و اقتصاد مانند اقتصاد، حسابداری، مدیریت و بازاریابی فعالیت می‌کند. این دانشکده همچنین دارای ۲ مرکز تحقیقاتی و ۱ مرکز خدمات مشاوره‌ای می‌باشد
13دانشکده علوماین دانشکده در سال ۱۹۷۰ تأسیس شد و دارای ۶ بخش علمی است که در زمینه‌های مختلف علوم مانند شیمی، فیزیک، ریاضی، زیست‌شناسی، محیط زیست و میکروبیولوژی فعالیت می‌کند. این دانشکده همچنین دارای ۱۰ مرکز تحقیقاتی و ۱ مرکز خدمات مشاوره‌ای می‌باشد

رشته های تحصیلی

دانشگاه‌ ملی مالزی طیف وسیعی از رشته‌ها برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. این دانشگاه‌ها در زمینه‌های مختلف تمرکز دارند و برنامه‌های تحقیقاتی با کیفیت بالا را ارائه می‌کنند. 

علوم و مهندسی: این رشته‌ها شامل مهندسی، علوم کامپیوتر، مهندسی نرم‌افزار، مهندسی برق، مهندسی مکانیک و غیره می‌شوند.
علوم پزشکی و بهداشتی: رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، پرستاری، بهداشت عمومی و دیگر رشته‌های مرتبط در این دسته قرار دارند.
علوم انسانی و اجتماعی: این شاخه شامل رشته‌های مدیریت، حقوق، روان‌شناسی، اقتصاد، جامعه‌شناسی و غیره می‌شود.
علوم زیستی و محیط‌زیست: رشته‌های زیست‌شناسی، علوم محیط‌زیست، کشاورزی و دیگر رشته‌های مرتبط در این دسته قرار دارند.
هنر و معماری: این رشته‌ها شامل معماری، هنرهای تجسمی، طراحی داخلی و غیره می‌شوند.

رشته‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی - دانشگاه ملی مالزی

مقطع کارشناسی
مهندسی عمران مهندسی معماری مهندسی برق و الکترونیک مهندسی شیمی علوم دریایی زیست شناسی ریاضیات آمار علوم محیطی فیزیک علوم گفتار تصویربرداری تشخیصی و رادیوتراپی علوم کامپیوتر فناوری اطلاعات مهندسی نرم افزار (توسعه سیستم اطلاعات) و (توسعه سیستم چندرسانه ای) علم شیمی زمین شناسی علوم هسته ای مهندسی مکانیک مهندسی الکترونیک علم مواد میکروبیولوژی زیست‌ پزشکی بینایی سنجی شنوایی سنجی

رشته‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد - دانشگاه ملی مالزی

مقطع کارشناسی ارشد
اپتومتری بالینی روانشناسی بالینی محیط زیست مهندسی شیمی مهندسی عمران مهندسی ارتباطات و رایانه مهندسی مکانیک مهندسی معماری مهندسی میکروالکترونیک حقوق مقایسه ای کار و روابط صنعتی حقوق پزشکی روش تحقیق حقوقی حقوق بین الملل دریایی حقوق بین الملل اقتصاد حقوق وراثت آموزش سلامت زیست‌ پزشکی تغذیه تغذیه جامعه حقوق مقررات اوراق بهادار حقوق امنیت اسلامی الهیات و فلسفه مطالعات عربی و تمدن اسلامی راهنمایی و مشاوره حقوق کودک حقوق خانواده سیستم مالی اسلامی حقوق مجازات اسلامی آموزش زبان انگلیسی آموزش زبان مالایی کسب و کار و آموزش کارآفرینی مردم شناسی و جامعه شناسی جغرافیا علوم سیاسی زبانشناسی و …

الزامات و مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش

شرایط مورد نیاز جهت اخذ پذیرشمقطع تحصیلی

ارائه نمره‌ی قبولی در دروس ریاضیات و زبان انگلیسی

مدارک پایان دوره‌ی تحصیلی متوسطه

قبولی در آزمون ورودی دانشگاه یا آزمون A LEVEL در یکی از سطوح

در صورت شرکت نکردن در آزمون فوق، ارائه‌ی مدرک دیپلم/ پیش‌دانشگاهی یا هر مدرک دیگری که توسط انجمن دانشگاه و دولت مالزی به عنوان معادلی برای مدارک بالا شناخته شود، الزامی است.

کارشناسی

رائه‌ی مدرک کارشناسی معتبر مورد تأیید دانشگاه UKM.

ارائه‌ی مدرک دیپلم و حداقل ۵ سال سابقه‌ی کار در رشته‌ی مرتبط با رشته‌ی درخواستی (غیر از دانشکده‌ی پزشکی).

کارشناسی ارشد

ارائه‌ی مدرک کارشناسی ارشد معتبر مورد تأیید دانشگاه ملی مالزی

ارائه‌ی مدرک کارشناسی ارشد

ارائه‌ی سابقه‌ی کار تجربی و علمی در زمینه‌ی مرتبط

دکتری

مدارک زبان مورد نیاز

زبان انگلیسی و زبان باهاسا مالایی، دو زبان اصلی برای تدریس در دانشگاه ملی مالزی می‌باشند. جهت تحصیل در یک رشته با زبان انگلیسی شما باید مدرک زبان مربوط به دوره‌ی مورد نظر خود را ارائه کنید.

نوع مدرک زبانحداقل نمره مورد نیاز
TOEFL550
IELTS6

هزینه تحصیل در دانشگاه

در دانشگاه ملی مالزی (UKM) هزینه‌های تحصیل متغیر است. به طور کلی، شهریه تحصیل در دانشگاه‌های مالزی بستگی به مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی دارد.همچنین، هزینه زندگی در مالزی نیز حدود 472 دلار در ماه خواهد بود. این مبلغ شامل هزینه‌های مربوط به مسکن، غذا، حمل و نقل، کتاب‌ها و سایر مخارج زندگی می‌شود.

شرح هزینهمبلغ - دلار

کامپیوتر

فناوری اطلاعات

مهندسی نرم افزار (توسعه سیستم اطلاعات)

مهندسی نرم افزار (توسعه سیستم چندرسانه ای)

آموزش (آموزش ویژه)

لیسانس علوم اجتماعی (روانشناسی)

علوم ( علم آمار)

آموزش (آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم)

حسابداری

لیسانس حقوق

16،071

علوم اجتماعی (ارتباطات رسانه ای)

اقتصاد

مدیریت کسب و کار

کارآفرینی و نوآوری

12،535.00
علوم (زمین شناسی)17,035.00

زیست پزشکی

بینایی سنجی

شنوایی سنجی

علوم گفتار

تشخیص

تصویربرداری و رادیوتراپی

17,678.00

مهندسی مکانیک

مهندسی الکترونیک

مهندسی عمران و سازه

مهندسی شیمی

مهندسی برق و الکترونیک

19،285.00

مدرک دکترای پزشکی

مدرک دکترای پزشکی

119،047.00
لیسانس داروسازی31،400.00