تحصیل و زندگی در وین Vienna

تحصیل و زندگی در وین Vienna

پذیرش تحصیلی در وین

آشنایی با شهر وین

وین که به انگلیسی Vienna  و به آلمانی: Wien نوشته می شود پایتخت اتریش است، در مرکز اروپا و بخش شمال شرقی اتریش واقع شده است. همچنین از نظر مساحت بزرگترین شهر اتریش بوده و به “شهر موسیقی” معروف است. این شهر نهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است و حدود 1.9 میلیون نفر را در خود جای داده است که 200000 نفر از آنها دانشجویانی هستند که در  دانشگاه های محلی تحصیل می کنند. طبق آخرین آمار حدود 70.000 ایرانی در این شهر سکونت دارند.

وین رتبه اول را از نظر کیفیت زندگی بین شهرهای دنیا دارد. «شاخص زیست پذیری جهانی 2023» واحد اطلاعات اکونومیست بریتانیا، مقام اول را به عنوان قابل زندگی ترین شهر جهان به وین اعطا کرده است.  وین همواره به عنوان یکی از برترین مقاصد گردشگری اروپا شناخته می شود. این شهر چیزی برای همه دارد. با داشتن دانشگاه‌های معتبر، پارک ها و قصرهای مجلل ، جشنواره ها و رویدادهای ورزشی و فرهنگی،مراکز خرید، لوکس ترین رستوران‌ها، مراکز بین المللی تجارت و کنفرانس‌ها ، کارهای زیادی در وین وجود دارد تا آن را به یک مقصد مناسب برای هر مسافری تبدیل کند.

زبان محلی: آلمانی

واحد پول محلی: یورو

جمعیت : 1.9 میلیون نفر

مساحت شهر: 414.65 کیلومتر مربع

 

 

این مطلب هم بخوانید  تحصیل و زندگی در بوخوم Bochum

تاریخچه شهر وین

وین از دوران باستان تا کنون تغییرات زیادی را تجربه کرده است. این شهر از یک اردوگاه نظامی رومی به نام ویندوبونا شکل گرفت که در قرن اول میلادی در محل فعلی مرکز شهر ایجاد شد. این شهر در قرن یازدهم به یک مرکز تجاری مهم تبدیل شد و در سال ۱۲۲۱ وضعیت شهری به آن داده شد.  وین از سال ۱۵۵۸ تا ۱۹۱۸ شهر امپراتوری بود. ابتدا مقر امپراتوری روم و سپس پایتخت امپراتوری اتریش-مجارستان بود. این شهر زیبا در قرن هجدهم و نوزدهم یکی از مراکز فرهنگی و معماری اروپا بود. بسیاری از هنرمندان و موسیقیدانان مشهور مانند موتسارت، بتهوون، شوبرت و شتراوس در وین زندگی و فعالیت می‌کردند. وین پس از جنگ جهانی اول پایتخت جمهوری اتریش شد. در دوران جنگ جهانی دوم، وین توسط نازی‌ها اشغال و سپس توسط نیروهای متفقین تقسیم شد و در نهایت در سال ۱۹۵۵ با امضای پیمان اتریش آزاد شد و به یک شهر خنثی در میان جنگ سرد تبدیل شد. در سال ۱۹۹۵ به عنوان یکی از شهرهای عضو اتحادیه اروپا شناخته شد.

چرا تحصیل در وین

وجود حدود بیست دانشگاه، وین را به شهری با بیشترین دانشجو در منطقه آلمانی زبان تبدیل کرده است. بیش از 200.000 دانشجو در این شهر پر افتخار دانشگاهی زندگی و تحصیل میکنند.

تحصیل در وین می‌تواند برای دانشجویان ایرانی فرصتی مناسب باشد. برخی از مزایای تحصیل در وین به شرح زیر است:

 • جمعیت بزرگ دانشجویی: وین بزرگترین شهر دانشگاهی در جهان زبان آلمانی است و خانه‌ی 200 هزار دانشجو است. حدود یک چهارم دانشجویان وین از کشورهای خارجی آمده‌اند. وین همچنین میزبان قدیمی‌ترین دانشگاه آلمانی زبان، دانشگاه وین است که در سال ۱۳۶۵ تأسیس شده است.
 • کیفیت بالای زندگی: وین دارای یکی از بالاترین کیفیت‌های زندگی در جهان است و برای هشت سال متوالی در رتبه‌ی اول فهرست مرسر قرار داشته است.
 • وین از شهرهای امن و پاکیزه‌ی جهان است و دارای امکانات عمومی و فرهنگی فراوانی است.
 • دانشگاه‌های معتبر: وین میزبان ۲۱ دانشگاه مختلف است که بیشتر آن‌ها در رتبه‌بندی‌های جهانی قرار گرفته‌اند. وین همچنین خانه‌ی دو دانشگاه با بالاترین رتبه در اتریش است، دانشگاه وین که در رتبه‌ی ۱۵۱ جهان قرار دارد و دانشگاه فنی وین. دانشجویان می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند مهندسی، علوم انسانی، هنر و موسیقی تحصیل کنند.
 • فرهنگ و تاریخ غنی: وین شهری است که از تاریخ و فرهنگ بسیار غنی برخوردار است. وین پایتخت امپراتوری‌های روم مقدس و اتریش-مجارستان بوده و میزبان هنرمندان و موسیقیدانان مشهوری مانند موتسارت، بتهوون و شوبرت بوده است. وین دارای معماری زیبا و موزه‌های مشهوری است که دانشجویان می‌توانند آن‌ها را بازدید کنند.
 • موقعیت جغرافیایی مناسب: وین در قلب اروپا واقع شده است و دسترسی آسانی به کشورهای دیگر دارد. دانشجویان می‌توانند با قطار، اتوبوس یا هواپیما به شهرهای مهم اروپایی مانند برلین، پاریس، رم و بوداپست سفر کنند. همچنین وین نزدیک به مناطق طبیعی و کوهستانی است که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها لذت ببرند.

دانشگاه‌های شهر وین

وجود حدود بیست دانشگاه در شهر وین، این شهر رابه شهری با بیشترین تعداد دانشجو در منطقه آلمانی زبان تبدیل کرده است. بیش از 200.000 دانشجو در این شهر پر افتخار دانشگاهی زندگی و تحصیل میکنند. زبان اصلی تحصیل در دانشگاه های اتریش آلمانی است. بنابراین، اگر می‌خواهید در این دانشگاه‌ها ثبت‌نام کنید، باید مهارت‌های زبان آلمانی خود را ثابت کنید (سطح زبان بر اساس دانشگاه‌ها متفاوت است). بسیاری از دانشگاه ها دوره های مقدماتی زبان آلمانی را ارائه می دهند. به علاوه اینکه، برخی از دوره‌های تحصیلی هستند که به طور کامل به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. برای پذیرش در این رشته‌ها، نیاز به مدرک آیلتس یا تافل می‌باشد.

تعدادی از دانشگاه‌های شهر وین عبارتند از:

 • دانشگاه وین: قدیمی‌ترین دانشگاه در کشورهای آلمانی زبان که در سال ۱۳۶۵ تأسیس شد. دارای بیش از ۹۰ رشته تحصیلی و ۲۱ جایزه نوبل است.
 • دانشگاه فنی وین: بزرگترین دانشگاه فنی در اتریش که در سال ۱۸۱۵ تأسیس شد. دارای بیش از ۵۰ رشته تحصیلی و ۴ جایزه نوبل است.
 • دانشگاه پزشکی وین: بزرگترین دانشگاه پزشکی در اروپا که در سال ۱۶۰۲ تأسیس شد. دارای بیش از ۳۰ رشته تحصیلی و ۵ جایزه نوبل است.
 • دانشگاه اقتصاد وین: بزرگترین دانشگاه اقتصادی در اروپا که در سال ۱۸۹۸ تأسیس شد. دارای بیش از ۲۰ رشته تحصیلی و ۳ اعتبار بین‌المللی است.
 • دانشگاه هنرهای زیبا وین: یکی از معتبرترین دانشگاه‌های هنری در جهان که در سال ۱۶۹۲ تأسیس شد. دارای بیش از ۲۰ رشته تحصیلی و ۲ جایزه نوبل است.

لوگو دانشگاه

آدرس وبسایت

رنک

 بین المللی

نام دانشگاه

ردیف

لوگو دانشگاه وین

https://www.univie.ac.at

119

دانشگاه وین

University of Vienna

1

لوگو دانشگاه فنی وین

https://www.tuwien.at

251

دانشگاه تکنولوژی وین

Vienna University of Technology

2

لوگو دانشگاه پزشکی وین

https://www.meduniwien.ac.at

201

دانشگاه پزشکی وین

Medical University of Vienna

3

لوگو دانشگاه منابع طبیعی و علوم کاربردی وین

https://boku.ac.at

613

دانشگاه منابع طبیعی و علوم کاربردی زندگی وین

University of Natural Resources and Applied Life Sciences, Vienna

4

لوگو دانشکده دامپزشکی وین

https://www.vetmeduni.ac.at

914

دانشگاه دامپزشکی وین

Austria University of Veterinary Medicine Vienna

5

لوگو دانشگاه اقتصاد وین

https://www.wu.ac.at

1274

دانشگاه اقتصاد وین

Vienna University of Economics and Business

6

لوگو دانشگاه خصوصی زیگموند فروید

https://www.sfu.ac.at

2340

دانشگاه خصوصی زیگموند فروید

Sigmund Freud Private University Vienna

7

لوگو دانشگاه علوم کاربردی تکنیکوم وین

https://www.studentenkurse.at

4283

دانشگاه علوم کاربردی تکنیکوم وین

University of Applied Sciences Technikum Wien

8

لوگو دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین

https://www.mdw.ac.at

4861

دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین

University of Music and Performing Arts Vienna

9

لوگو دانشگاه هنرهای زیبای وین

https://www.dieangewandte.at

5292

دانشگاه هنرهای زیبای وین

University of Applied Arts Vienna

10

 

دیدنی های شهر وین

موزه‌های وین

وین بیش از 100 موزه دارد. برخی از مهم ترین موزه‌های این شهر عبارتند از: موزه تاریخ طبیعی وین (Natural History Museum)، آلبرتینا - Albertina (هنرهای زیبا/مدرن)، موزه لئوپولد - Leopold (هنر مدرن)، موزه فروید -Freud ، موزه Kunsthistorisches (موزه تاریخ هنر)، Kunsthalle (هنر مدرن)، کتابخانه ملی اتریش،

موزارتاوس - Mozarthaus (خانه موتزارت وین) و غیره.

کاخ‌‌های امپراطوری وین

کاخ شونبرون: یکی از زیباترین مجموعه های باروک اروپا است و از سال 1569 در اختیار هابسبورگ ها بوده است. همسر امپراتور فردیناند دوم، الئونور فون گونزاگا، یک قصر تفریحی در این مکان در سال 1642 ساخته بود و این ملک را "Schönbrunn" نامید. برای اولین بار. مجموعه کاخ و باغ ایجاد شده از سال 1696 به بعد و پس از محاصره وین، پس از 1743 توسط ماریا ترزا دوباره طراحی شد. امروزه به دلیل اهمیت تاریخی، چیدمان منحصر به فرد و مبلمان باشکوه آن، این کاخ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

کاخ هوفبورگ: یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های کاخ در جهان است که سابقاً محل اقامت خانواده امپراتوری بود، امروز کانونی برای موزه‌ها، سیاست و رویدادها.

موسیقی، اپرا و تاتر

وین موسیقی زندگی می‌کند و نفس می‌کشد. سالن‌ها و استیج‌های کنسرت شهر طیف وسیعی از صداهای کلاسیک تا مدرن را  در طول سال ارائه می‌دهند. طرفداران اپرا در اینجا با ستاره های بین المللی ملاقات خواهند کرد و عاشقان جاز صحنه‌های تپنده‌ای از جاز را خواهند دید. کنسرت های پاپ و راک تجربه های موسیقی زنده فراموش نشدنی را ارائه می‌دهند.

کافه‌ها و رستوران‌ها

کافه‌های وین در سرتاسر جهان به دلیل اتمسفر دلپذیر خود شناخته شده هستند. کافه‌های سنتی با طیف گسترده‌ای از نوشیدنی‌های بر پایه قهوه، روزنامه‌های بین‌المللی و انواع شیرینی تمامی افراد را مجذوب خود خواهند کرد. از سال 2011، فرهنگ سنتی قهوه خانه وین به یک میراث فرهنگی ثبت شده در یونسکو تبدیل شده است.

هزینه زندگی در وین

اگرچه اتریش جزو ثروتمندترین کشورهای جهان به حساب می آید، اما هزینه عمومی زندگی در اتریش در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی چندان بالا نیست. زندگی دانشجویی در وین می‌تواند هم لذت‌بخش و هم اقتصادی باشد. اگر شما به دنبال یک شهر با فرهنگ غنی، امکانات عمومی عالی و هزینه‌های پایین هستید، وین می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد. در فهرست زیر تخمینی از هزینه های زندگی ماهانه برای دانشجویان (به یورو) را خواهید یافت. این ارقام فقط به عنوان یک راهنما عمل می کنند و اعداد و  ارقام نمی توانند قطعی تلقی شوند.