دانشگاه مالایا Universiti Malaya

اخذ پذیرش دانشگاه مالایا

دانشگاه مالایا Universiti Malaya

دانشگاه مالایا مالزی (UM) یک دانشگاه دولتی معتبر در سطح جهان جهت تحصیل در مالزی است که در شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۰۵ با افتتاح کالج پزشکی تأسیس شد و در سال ۱۹۶۲ به نام دانشگاه MU مالزی تغییر نام داد. شعار این دانشگاه “دانش کلید موفقیت” است و با داشتن نظم و قوانین مشخص و تربیت اساتید برجسته، به یکی از ابر قدرت‌های آسیا و جهان تبدیل شده است. دانشگاه MU مالزی در آخرین رتبه بندی سال ۲۰۲۴، موفق به کسب رتبه ۶۵ در دنیا، ۹ در آسیا و ۳ در آسیای جنوب شرقی شده است. این دانشگاه دارای ۲۰ دانشکده، آکادمی، مؤسسه و مرکز آموزشی است که بیش از ۱۰۰ رشته و گرایش مختلف در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه می‌دهد.

تعداد دانشکده: 20

تعداد دانشجو: 19200 دانشجو

تعداد دانشجو بین الملل: 4700 دانشجو

دانشگاه UM در سال ۲۰۲۴ در رتبه‌بندی‌های مختلف بین‌المللی رتبه‌های متفاوتی کسب کرده است. برخی از این رتبه‌بندی‌ها عبارتند از:

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS: دانشگاه مالایا در این رتبه‌بندی در رتبه 65 قرار گرفته است.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی US NEWS: دانشگاه مالایا در این رتبه‌بندی در رتبه 226 قرار گرفته است.

موقعیت مکانی دانشگاه مالایا مالزی

دانشگاه MU مالزی با مساحتی نزدیک به ۳۰۹ هکتار در قلب تپنده مالزی واقع شده‌است. این دانشگاه در سال ۲۰۰۵ جشن صد سالگی خود را برگزار کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت تحصیل در مالزی با کارشناسان حامیان راه تحصیل آراد تماس حاصل نمایید.

برخی از اماکن مهم اطراف دانشگاه

 • ایستانا بودایا (Istana Budaya) یا قصر فرهنگی مالزی که قلب اصلی تئاتر این کشور محسوب می‌شود.
 • گالری ملی هنرهای بصری که نمایشگاه‌های متنوعی از آثار هنرمندان مالزیایی و بین‌المللی را به نمایش می‌گذارد.
 • موزه هنرهای اسلامی که یکی از بزرگترین موزه‌های این ژانر در جهان است و بیش از ۷۰۰۰ قطعه از هنرهای اسلامی را نگهداری می‌کند.
 • پارک ملی گونونگ گادینگ که مساحتی حدود ۴۱۹۶ هکتار دارد و به عنوان زیستگاه طیف متنوعی از گیاهان و حیوانات به شمار می‌آید.
این مطلب هم بخوانید  دانشگاه موناش استرالیا شعبه مالزی Monash University

ایستگاه‌های مترو و اتوبوس اطراف دانشگاه

 • ایستگاه متروی دانشگاه (LRT University) که در مجاورت دانشگاه می‌باشد و به خط کلانگ (Klang Line) متصل است.
 • ایستگاه متروی کراچی (LRT Kerinchi) که در فاصله ۱۵ دقیقه‌ای از دانشگاه قرار دارد و به خط کلانگ (Klang Line) متصل است.
 • ایستگاه اتوبوس RapidKL که در مقابل دانشگاه واقع شده‌است و خطوط مختلفی را پوشش می‌دهد.

دانشکده‌ها

دانشگاه UM دارای ۲۰ دانشکده، آکادمی، مؤسسه و مرکز آموزشی است که بیش از ۱۰۰ رشته و گرایش مختلف در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه می‌دهد.

دانشکده‌های دانشگاه MU

دانشکده‌ها
ردیف نام دانشگاه شرح
1 دانشکده دندانپزشکی در سال ۱۹۷۴ تأسیس شد و شامل ۵ گروه علمی است. این دانشکده برنامه‌های تحصیلی در زمینه‌های دندانپزشکی، دندانپزشکی ترمیمی، دندانپزشکی جراحی، دندانپزشکی پیشگیرانه، دندانپزشکی ارتودنسی و غیره را ارائه می‌دهد.
2 دانشکده علوم کامپیوتر در سال ۱۹۹۶ تأسیس شد و شامل ۳ گروه علمی است. این دانشکده برنامه‌های تحصیلی در زمینه‌های علوم کامپیوتر، نرم‌افزار، هوش مصنوعی، گرافیک، شبکه، امنیت، رباتیک و غیره را ارائه می‌دهد.
3 دانشکده هنر و علوم اجتماعی که در سال ۱۹۹۶ تأسیس شد و شامل ۷ گروه علمی است. این دانشکده برنامه‌های تحصیلی در زمینه‌های هنر، موسیقی، تئاتر، رسانه، فرهنگ، مطالعات جنسیت، مطالعات ملی و غیره را ارائه می‌دهد.
4 دانشکده آموزش و توسعه انسانی در سال ۱۹۹۵ تأسیس شد و شامل ۵ گروه علمی است. این دانشکده برنامه‌های تحصیلی در زمینه‌های آموزش، رهبری، مشاوره، توسعه انسانی، توسعه منابع انسانی و غیره را ارائه می‌دهد.
5 دانشکده مدیریت و حسابداری در سال ۱۹۶۶ تأسیس شد و شامل ۵ گروه علمی است. این دانشکده برنامه‌های تحصیلی در زمینه‌های مدیریت، حسابداری، مالی، بازاریابی، مدیریت اطلاعات و غیره را ارائه می‌دهد.
6 دانشکده حقوق در سال ۱۹۷۲ تأسیس شد و شامل ۵ گروه علمی است. این دانشکده برنامه‌های تحصیلی در زمینه‌های حقوق مدنی، حقوق جزا، حقوق اسلامی، حقوق بین‌الملل، حقوق تجارت و غیره را ارائه می‌دهد
7 دانشکده پزشکی در سال ۱۹۰۵ تأسیس شد و اولین دانشکده دانشگاه MU مالزی بود. این دانشکده برنامه‌های تحصیلی در زمینه‌های پزشکی، جراحی، پرستاری، پزشکی دهان و دندان، پزشکی عمومی، پزشکی ورزشی، پزشکی قانونی، پاتولوژی، فارماکولوژی و غیره را ارائه می‌دهد
8 دانشکده علوم اجتماعی و انسانی در سال ۱۹۵۹ تأسیس شد و شامل ۱۳ گروه علمی است. این دانشکده برنامه‌های تحصیلی در زمینه‌های اقتصاد، حقوق، علوم سیاسی، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، انسان‌شناسی، تاریخ، فلسفه، ادبیات، زبان‌شناسی، مطالعات آسیا و غیره را ارائه می‌دهد.
9 دانشکده مهندسی در سال ۱۹۵۵ تأسیس شد و شامل ۱۲ گروه مهندسی است. این دانشکده برنامه‌های تحصیلی در زمینه‌های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی مواد، مهندسی محیط زیست، مهندسی کامپیوتر، مهندسی بیومدیکال و غیره را ارائه می‌دهد.
10 دانشکده علوم پایه در سال ۱۹۵۹ تأسیس شد و شامل ۱۱ گروه علمی است. این دانشکده برنامه‌های تحصیلی در زمینه‌های ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، میکروبیولوژی، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، علوم زمین، علوم دریایی و غیره را ارائه می‌دهد.

چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاه

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه UM برای متقاضیان به شرح زیر است:

 • مدرک تحصیلی معتبر و معادل با سطح تحصیلی مورد نظر در مالزی. برای کارشناسی، دیپلم متوسطه و برای کارشناسی ارشد و دکتری، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مربوطه.
 • مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس، تافل، پی‌تی‌ای و غیره.
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • پرداخت هزینه درخواست پذیرش
 • کپی ترجمه شده و تصدیق شده مدرک تحصیلی و ترانسکریپت نمرات
 • کپی ترجمه شده و تصدیق شده مدرک زبان انگلیسی
 • کپی پاسپورت
 • عکس رنگی ۳.۵×۵ سانتی‌متر
 • رزومه و پیشنهاد تحقیق برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری
 • نامه توصیه و نمونه کار برای برخی رشته‌ها

برای برخی از رشته‌ها و مقاطع تحصیلی، ممکن است مدارک تخصصی دیگری هم لازم باشد، مانند رزومه، نامه تمکن مالی، سوابق کاری، پروپوزال و غیره. برای اطلاع از شرایط دقیق هر دانشکده و برنامه تحصیلی، با کارشناسان ما در حامیان راه تحصیل آراد تماس بگیرید.

مدارک زبان مورد نیاز

نوع آزماننمره قبولی
IELTSنمره ۵.۰ و بالاتر
TOEFLنمره 500 (PBT) ، 173 (CBT) یا 60 (IBT) به بالا
MUETنمره 3 و بالاتر
PTE Academicنمره 41 و بالاتر
FCEدرجه C و بالاتر
Alevelدرجه C و بالاتر
Olevelدرجه C و بالاتر

هزینه تحصیل در دانشگاه

هزینه تحصیل در دانشگاه UM مالزی برای مقاطع مختلف تحصیلی به شرح زیر است:

مقطع تحصیلیهزینه تحصیل
برای کارشناسیهزینه شهریه بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ رینگیت در سال است، بسته به رشته و مدت زمان تحصیل
کارشناسی ارشدهزینه شهریه بین ۱۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ رینگیت در سال است، بسته به رشته، مدت زمان و نوع تحصیل
دکتریهزینه شهریه بین ۱۵۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ رینگیت در سال است، بسته به رشته و مدت زمان تحصیل

هزینه خوابگاه دانشجویی در دانشگاه UM مالزی بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ رینگیت در ماه است، بسته به نوع اتاق و امکانات آن. هزینه زندگی در کوالالامپور برای یک دانشجوی بین‌المللی بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ رینگیت در ماه است، بسته به سبک زندگی و نیازهای شخصی.

امکانات رفاهی دانشگاه

دانشگاه UM مالزی دارای امکانات رفاهی متنوعی برای دانشجویان خود است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • خوابگاه‌های دانشجویی: که شامل اتاق‌های مجهز و مبله برای دانشجویان مجرد و متأهل است. این خوابگاه‌ها دارای امکاناتی مانند اینترنت، تلویزیون، تهویه مطبوع، آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی، خدمات نظافت و نگهبانی هستند.
 • مرکز ورزشی: که شامل سالن‌ها و زمین‌های ورزشی مختلفی برای فعالیت‌های بدنی و تناسب اندام دانشجویان است. این مرکز ورزشی دارای استادیوم، استخر شنا، زمین‌های فوتبال، بسکتبال، بدمینتون، تنیس، والیبال، گلف، اسکیت و غیره است.
 • کتابخانه: که یکی از بزرگترین و مجهزترین کتابخانه‌های مالزی است و دارای بیش از ۱.۵ میلیون منبع اطلاعاتی در قالب کتاب، مجله، پایان‌نامه، نشریه، سی‌دی، دی‌وی‌دی و غیره است. این کتابخانه همچنین دارای امکاناتی مانند اینترنت، کامپیوتر، پرینتر، اسکنر، فتوکپی، مرکز آموزش سمعی و بصری، اتاق‌های مطالعه و گروهی و غیره است .
 • رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها: که در سراسر دانشگاه واقع شده‌اند و انواع غذاها و نوشیدنی‌های محلی و بین‌المللی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. این رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها دارای منوهای متنوع و قیمت‌های مناسبی هستند و می‌توانند نیازهای تغذیه‌ای دانشجویان را برطرف کنند .
 • خدمات بانکی و پرداخت: که شامل دسترسی به خودپردازها، شعبه‌های بانکی، مراکز پرداخت قبوض و غیره است. این خدمات به دانشجویان کمک می‌کنند تا امور مالی خود را به راحتی انجام دهند .
 • خدمات پزشکی: که شامل دسترسی به کلینیک‌ها، داروخانه‌ها، آمبولانس‌ها و بیمارستان‌های نزدیک است. این خدمات به دانشجویان کمک می‌کنند تا در صورت بروز هرگونه مشکل سلامتی، درمان مناسب را دریافت کنند .
 • خدمات مذهبی: که شامل دسترسی به مساجد، کلیساها، معابد و غیره است. این خدمات به دانشجویان کمک می‌کنند تا اعتقادات و مراسم مذهبی خود را به راحتی انجام دهند .
 • انجمن‌های دانشجویی: که شامل گروه‌ها و سازمان‌های مختلفی برای فعالیت‌های علمی، فرهنگی، هنری، اجتماعی و غیره است. این انجمن‌ها به دانشجویان کمک می‌کنند تا مهارت‌ها و علاقه‌مندی‌های خود را توسعه دهند، با دانشجویان دیگر ارتباط برقرار کنند و تجربه‌های جدیدی کسب کنند .